| Andrei_Grosu_1990 a întrebat:

Cum se face instalatia electrica la piaggio ciao 49 cm3?

Răspuns Câştigător
| blAster85 a răspuns:

Iti trebuie un plus din bobina, trebuie sa masori sa scoata 12V, minus iei de pe cadru din orice punct, trebuie montat un intrerupator simplu on/off, daca vrei sa pui faza lunga si scurta trebuie un buton cu 2 pozitii pleci din bobina cu plusul si cu minusul de pe cadru, monteri butonul pe ghidon il montezi pe plus, nu sti nimic de electronica sau nu ai vreo cunostinta? ar fi mai bine

9 răspunsuri:
| blAster85 a răspuns:

Ar fi bine sa cauti un tutorial ceva pe yourube sigur gasesti, pentru ca nu ai specificat ce si cum

| Andrei_Grosu_1990 explică (pentru blAster85):

Vreau sa ii pun far pe fata si pe spate un stop, si sa se aprinda cand pornesc scuterul.

| blAster85 a răspuns (pentru Andrei_Grosu_1990):

Dar nu are din serie instalatie pentru asa ceva?

| blAster85 a răspuns:

Din ce an e?

| Andrei_Grosu_1990 explică (pentru blAster85):

Nu știu din ce an este ca l-am cumparat fara acte

| blAster85 a răspuns (pentru Andrei_Grosu_1990):

Si nici ce model e?

| blAster85 a răspuns (pentru Andrei_Grosu_1990):

Pff pai ar trebui sa cauti pe cineva sa iti faca treaba, mai ales daca nu le ai cu electronica, vezi poate dai de vreun batranel mai mesterhappy

| dragos12345678901234567890 a răspuns:

Rosu cu rosu si verde cu negru...