| Andreea930 a întrebat:

Cum se invata mai usor pentru permisul auto? Ce să învăț prima dată? Cât timp? Mi-e puțin și frică, sunt mai emotivă, dar aș vrea să încerc, am 19 ani

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E-drpciv.ro

| CodrutElian1990 a răspuns:

Intai trebuie sa studiezi codul rutier. Apoi sa studiezi regulamentul de aplicare a codului rutier. Dar atentie! Am zis sa-l studiezi, nu sa-l citesti. Adica sa-l intelegi.
Doar dupa aceea sa incepi sa faci chestionare.
Trebuie sa intelegi toate notiunile ce sunt inscrise in aceste documente. Studiul poti sa-l complementezi cu imagin, dar la examen o sa ai imagini diferite si sa nu asociezi cu acele imagini prevederile legale.

| Lukasssz a răspuns:

Daca iti e frica doar NU DA EXAMENUL!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Școalarutiera.ro, au și explicații video și le poți înțelege mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata semnele de circuilatie pentru inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci chestionarele de pe scoala rutiera de mai multe ori pana le faci pe toate cu 25/26. Asa iei sigur sala. Pt oras trebuie practic sa inveti sa misti putin masinuta aia prin oras si sa faci 2-3 parcari chinuite si aproximative. Daca dai pe oras mic, nu e mare chestie. Pe oras mare nu te vad bine

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Să încep să fac doar chestionare? Semnele nu mai le învăț? Apropo, nu m-am închis la școală, cineva mi-a zis să învăț dinainte că așa cheltui bani degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea930):

Orele de teorie se fac doar pe hartie cam laughing) nu e musai sa mergi la ele. Da, axeaza-te pe chestionare mai mult. Poti invata si semnele, regulile de prioritate, sensul giratoriu. Restul chestionare. Inveti indirect de acolo : )

Răspuns utilizator avertizat
| Andreea930 explică (pentru Harfagre):

Am înțeles

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci chestionare la site-ul oficial https://www.drpciv.ro/dlexam, daca nu esti singur de o intrebare o copiezi si o cauti pe google pentru ca nu iti arata raspunsurile gresite pe site-ul lor, iar la oras totul depinde de practica si nu teorie.

Răspuns utilizator avertizat
| AlinMrs a răspuns:

Odata inscrisa la o scola auto iti cer sa mergi la ore de legislatie/cursuri, inveti acolo. Poti cumpara carti si ai si aplicatii pentru chestionare.
Incearca daca iti permiti si nu iti lua filme aiurea ca nu pot.
Cand te duci sa te inscrii vb cu administratorul sau cine o fi acolo si ii spui.
-am nevoie de un instructor calm, cu bun simt, dispus sa ma invete toate manevrele si traseul pentru examenul auto. Mai dai si de idioti, daca e cazul iti ei altul.
Eu iti recomand sa incerci, nu e un moft ci o necesitate in zilele noastre.