| AripileLibertatii a întrebat:

Cum se procedeaza cand cumperi o motocicleta sau o masina de pe internet? Ma refer la transport, nu cred ca vine la usa cu masina. Si unde se depoziteaza pana vin sa o ridic, adica nu cred ca-o lasa la posta totusi e o masina! Explicati-mi va rog

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Trebuie să specifici daca este o masina noua luata de la un magazin, sau daca luata de la mana a doua vândută pe olx sau alte site-uri asemănătoare.

Dacă o comanzi noua de la, magazin ti-o poate aduce acasă dupa ce ai achitat prin card bancar o parte din bani stabilita de vânzător. O poti lua si in rate/leasing in felul acesta.
Dar daca este la mana a doua, nu ti-o va aduce nimeni acasă. Te duci la vânzător sa ti-o aduci singur, in orice colt al tarii s-ar afla acesta. Trebuie sa testezi masina circulând cu ea cativa kilometri, sa te uiti pe dedesubt sa vezi daca e prea ruginita, sa cumperi de asemenea ce acte trebuie să iti dea vânzătorul la ea. De aceea este recomandat sa te duci cu cineva care cunoaste toate acestea.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi si-ti ridici masina cumparata, de la locatia pe care ti-o mentioneaza vanzatorul, mergeti si faceti actele impreuna si cam atat tu pleci acasa sofand masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci sa ti o iei ca doar nu crezi ca ti o aduce posta sau curierul

| anonimg a răspuns:

Mulțumesc pentru fundă.
Ai grija ca masina sa aibă obligatoriu carte. Daca nu are carte înseamnă că a fost radiata si este ilegal sa circuli cu o masina care nu are carte. Daca n are carte nici nu o mai poti vinde. Poate doar la fier, vechi.
Succes.

| Mihai1810 a răspuns:

Stabilesti un loc de intalnire cu vanzatorul, intocmesti actele, iti da cheile si apoi masina e a ta, o iei si o aduci acasa.