| chocolate27 a întrebat:

Cum se procedeaza la sensul giratoriu? Eu am invatat de la instructor ca la intrare in sens se semnalizeaza stanga, iar la iesire, dreapta.Totusi,am auzit si pareri contradictorii.Asadar,cum e corect sa procedam?

14 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Desi am maxim 3 milioane de km la activ imi dau si eu cu parerea:
Semnalizarea in sensul giratoriu se face astfel: semnalizezi stanga cand intrii in sensul giratoriu si mentii semnalul pana inainte de drumul pe care vrei sa iesi cand semnalizezi dreapta. Deci dupa ce ai trecut de ultimul drum pe care nu iesi, semnalizezi dreapta si iesi pe urmatorul. Sper ca ai inteles, fiindca m-am exprimat cam ambiguu!

| vlad_4846 a răspuns:

Dacă facem la dreapta şi nu semnalizăm dreapta, cel care aşteaptă pe ieşirea noastră din sensul giratoriu să ne dea prioritate nu va şti că poate porni pentru că noi nu trecem prin faţa sa şi nu trebuie să ne cedeze trecerea, va crede că trebuie să ne dea prioritate şi astfel traficul e îngreunat. Când intraţi în sensul giratoriu pentru orice direcţie, alta decât dreapta, semnalizaţi stânga până când treceţi de toţi cei care trebuie să vă acorde prioritate şi apoi semnalizaţi dreapt, cand iesiti...

| bogdan3vl a răspuns:

Este corect cum a zis instructorul cand intri in sens semnalizezi stanga cand iesi semnalizezi dreapta ia prioritate au cei care sunt deja in sens fata de cei care vor sa intre aici e prioritate de stanga daca intelegi ca toate masinile din sens iti vin numai din stanga

sa-mi dai si mie funda plsssssbig grin

| bogdan3vl a răspuns:

Andym! cu ce instructor ai facut ma tu scoala de soferi ca ma duc sal invat eu sa conduca cum sa nu semnalizezi intrarea in sens? adica eu am permis din 2008 si am facut orele cu insrtuctori ca atunci eu am prins pe dacie si se dedea examenu pe logan si a trebuit sa invat si pe logan si amandoi spuneeau la fel ca se semnalizeaza si intrarea si iesirea din sens.si ca sa nu crezi ca sunt vreun prost iti zic ca l-am luat din prima dar oricum nu o sa ma crezi.si acum am dat si pentru c si l-am luat si pasta tot din prima si cu instructoru asta treceam in fiecare zi printr-un sens giratoriu si tot asa imi zicea si el ca se procedeaza.si ca sa nu crezi ca nu am experienta iti spun ca am fost 2 ani sofer la rromi si la rromi capeti experienta in 2 ani cat capata altii in 5 ani sau 10 ani sunt cei mai sacaitori rromi si mergi si ziua si noaptea si cand ninge si cand e teata si nu cu cine stie ce masini cu dacii si cu opel vectra sau astra dar dinalea coapte ce sa mai zic

| bogdan3vl a răspuns:

Andym se semnalizeaza orice schimbare a directiei de mers chiar si o groapa se semnalizeaza ca se considera depasire si un pieton se semnaliseaza daca merge pe acostament si preventiv vrei sa pastrezi distanta

| ΔH a răspuns:

Nu e nevoie sa semnalizezi decat la iesire...
In momentul in care intrii in sensul giratoriu practic este drum obligatoriu, nu poti sa mergi in alta parte.
La fel si in intersectiile cu semnul "obligatoriu la stanga/dreapta", nu e nevoie sa semnalizezi.

Esti sigur ca instructorul ti-a spus sa semnalizezi stanga la intrare? Cred ca ai inteles gresit...

| dudutm a răspuns:

Daca iei prima la dreapta, atunci esti obligat sa mergi pe banda 1 si sa semnalizezi dreapta.
Daca vrei sa faci orice altceva in afara de prima la dreapta semnalizezi stanga la intrare in sens si neaparat sa fi pe banda2. Apoi cand iesi din sens, semnalizezi dreapta si te multi pe banda 1 in sensul giratoriu.(Asa este legal). Daca nu poti sa te muti in sens trebuie sa mai ocolesti odata sensu giratoriu si te muti cand este lochappy.

| Claudiu2011 a răspuns:

Asa e daca nu o iei prima la dreapta. daca o iei prima la dreapta cum intri in sens semnalizezi dreapta.si atat.

| IceQ a răspuns:

Doar daca schimbi directia de mers semnalizezi. E logic, nu trebuie sa te invete nimeni si nu trebuie sa-l ai instructor pe Ken Block

| drbear a răspuns:

Cand intrii in sensul giratoriu nu trebuie sa semnalizezi deloc! Decat daca ai de gand sa schimbi directia de mers. Altfel,tii banda pe care esti. Sa presupunem ca intri pe banda din mijloc si iesi pe cea din mijloc doar ocolind centru sensului giratoriu nu e nevoie de semnal. Daca vrei insa sa ocolesti sensul giratoriu si sa virezi stanga,semnalizezi stanga si te incadrezi pe banda potrivita.
Deasemena,in functie de rond, cine intra in rond da prioritate oricui se afla in el. De fapt, daca nu ai semafoare vei vedea semnele de cedeaza trecerea.

| carliontzi a răspuns:

Semnalizezi stanga cand intri in sens si apoi semnalizezi stanga sau dreapta depinde pe unde mergi daca faci sensu tot lasi semnalizatoru pe stanga daca nu dreapta e usorwinking

| lumipapusica a răspuns:

Banuiesc ca sensul giratoriu e o intersectie iar tu trebuie sa o iei intr-o anumita parte iar cel mai bine e sa faci cum a spus instructorul

| alexandru_8341 a răspuns:

Mergi anainte si nu dai preoritate la niciunul chiar daca e politaiul an mijloc ttrebue sal calci ca nu se antampla nimiclaughing

| asistentarutiera a răspuns:

Sa stiti ca instructorul auto va invatat corect in litera si spiritul legii.