| liviunm a întrebat:

Cum se pune frana de motor iarna?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La fel ca vara schimband intr-o treapta de viteza inferioara.

| sierra1 a răspuns:

Dacă știi cum să faci in august, știi cum să faci și in ianuarie (sau când o fi zăpadă)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La fel ca si vara, dar mai des, la viteza mai mica.

| GouDidodino a răspuns:

Ba Liviule dar tu nu ai invatat nimic la scoala de șoferi?

| Daniel323 a răspuns (pentru GouDidodino):

Si acum la 37 de grade il doare capul cum sa franeze la iarna.

| George12356456 a răspuns:

Salut! Nu e mare diferență față de vara, numai că iarna trebuie toate comenzile acționate lin, bruscarile ducând uneori la derapaje. Așa că frana de motor iarna se folosește ca vara, însă lași puțin mai lin ambreiajul, deoarece uneori poți derapa și în frana de motor. Dacă simți că derapează în frana de motor, calci repede ambreiajul și încerci să o redresezi, fara frana de picior.