| anonim_4396 a întrebat:

Cum se schimba vitezele la TIR 20t? Urmeaza sa dau o proba si nu stiu.

Răspuns Câştigător
| leinad a răspuns:

Eu conduc un Volvo FH12, iar vitezele se schimba la fel ca la Dacie numai ca dupa ce schimbi 1, 2, 3, viteza 4 intra in acelasi loc unde a intrat viteza 1, 5 intra in locul vitezei 2, 6 in locul lui 3, iar 4, 5, 6 intra dupa ce ridici cu degetul un buton pentru schimbarea gamei, care se afla pe maneta schimbator. In afara de acesta, mai e un buton pentru jumatatile de viteza, adica in total sunt 12 viteze, dar nu le folosesti pe toate, mai ales viteza 1. La Daf sunt ca la Volvo numai ca mai are 2 in plus, la Iveco sunt ca la Dacie numai ca are tot 8 viteze, depinde de camion.Bafta!

13 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

In functie de cutie.

Alte răspunsuri
| VladDu a răspuns:

Apesi ambreaju si misti maneru ala care invarti mamaliga.

Alte răspunsuri
| just4fun_8801 a răspuns:

Pai daca nu stii cum se schimba vitezele la tir cum o sa dai proba pe el?confused

Stefan
| Stefan a răspuns:

Depinde pe ce tip de masina dai examenul?

| covexrobu a răspuns:

Exact cum a zis si Leinad. Pai cum dai examen inainte sa faci cele 45 de ore de condus? Fugi urgent la condus si sa te invete instructorul ca altfel nu are rost sa mergi la examen fara sa fi sigur pe tine. Bafta la examen.

| Rrrretarded a răspuns:

Ma...sincer nu pot sa te ajut... dar din moment ce dai proba nu trebuia sa stii? sau cel putin sa ti se spuna cum sa faci?

Alte răspunsuri
| Radu_Mircea_1969 a răspuns:

Cum se schimba vitezele la camioanele roman cu 16 viteze mai detaliat si la mai mult camioane cu alte sisteme de schimbare a vitezelor