| mariusalex2019 a întrebat:

Cum si unde reclam un sofer care este un pericol social si nu vede pe timp de noapte pentru ca are miopie (si a dat spaga la medic sa-i dea drept de condus)?

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Cel mai apropiat post de politie.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Miopia nu este un motiv de interizicere a sofarii masinii, atata vreme cat "miopul", poarta ochelari de vedere.
mai mult sau mai putin, 30-40% din populatia globului, ajungem miopii dupa 40-50de ani, dar asta nu inseamna ca trebuie sa devenim pietoni, ci trebuie sa punem ochelarii pe nas, ca sa vedem mai bine.
Daca vecinul tau a facut accident din cauza ca nu vede, este problema lui sa plateasca daunele, nu ale tale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti suna la 112 oricand vezi un conducator auto care se comporta periculos, dar trebuie sa poti dovedi intamplarile petrecute pana la aparitia echipajului, deci cel mai bine ar fi sa il filmezi, apoi sa il reclami.
La 112 suni doar cand e urgenta interventia politistilor (de ex merge in zig-zag sau pe contrasens distante lungi). In rest, daca suni la urgente doar pentru ca te-a enervat pe tine, poti fi amendat cu sume de la 1000 de lei in sus.

| Sofer a răspuns:

Dacă aveai camera și filmai când a comis greșelile astea ar fi putut fi sanctionat.

| Digikey a răspuns:

Poti sa conduci cu miopie fara probleme.
Ma mir insa cum ai reusit sa treci testul psihologic.

| aimullah123 a răspuns:

O sa iti solicite sa dovedesti ca a luat spaga

| vmalex21 a răspuns:

Aoleu...ai habar ce inseamna macar miopia? Eu sunt miop si vad destul de bine noaptea na chiar si conduc.Si ca sa vezi...am trecut atât in Romania cat si aici examenul medical pe bune.Cata vreme poarta ochelari sau are lentile de contact are tot dreptul sa conduca.