| huntsman44 a întrebat:

Cum te "ia" pistolul radar? De exemplu daca am depasit limita legala si ei mi-au filmat numerele dar nu m-au oprit in trafic, amenda vine acasa la proprietarul masinii? Daca era o alta persoana la volan?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri proprietarul masinii este chemat la politia rutiera pentru a spune cine a condus masina si abia apoi se incheie procesul-verbal de contraventie, pe numele lui sau a persoanei indicate de proprietar ca a condus masina.

| Legion7X a răspuns (pentru Ioandelasal):

Crezi că se deranjeaza ei ispre ca să vadă cine a condus, la fiecare cetătean, după ce l-a surprins un radar de pe un stâlp? Fii serios. Poate dacă opreste, te oprește personal poliția. Depinde cine este la volan.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Legion7X):

Da, il cheama, daca nu este identificat in fotografie, aceasta este procedura in asemenea cazuri.

| Legion7X a răspuns (pentru Ioandelasal):

Unde scrie asta Cu recunoașterea identitații privind depăsire vitezei surprins de radar? Eu nu încurajez ce spui tu pentru utilizatorul care pune întrebarea. Esti 100% convins? Eu nu știu singur. Să nu aibă altă surpriză pe încrederea ta laughing laughing

| Legion7X a răspuns (pentru Ioandelasal):

winking happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Legion7X):

Scrie in OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, fapta ar constitui chiar contraventie, citez:
"ART. 102.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:25.neprezentarea, în mod nejustificat, în termenul stabilit la unitatea de poliţie rutieră la care au fost invitate pentru soluţionarea oricărei probleme legate de calitatea de participant la trafic sau de proprietar ori utilizator de vehicul;"
P.S. Si unul care isi zice siriusblack98, habarnist si necivilizat, profita de faptul ca nu-i pot raspunde direct la aberatiile ce le debiteaza.

| Legion7X a răspuns (pentru Ioandelasal):

Posibil, dar eu tot sunt Toma necredinciosul. Poate ne ține la curent utilizatorul cu întrebarea, despre consecințele urmate, și apoi alege răspunsul corect
Eu chiar sunt curios. happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Legion7X):

Este treaba ta nu a mea. Inainte de a fi Toma ar trebui sa citesti legislatia rutiera si abia apoi sa dai raspunsuri.

| Legion7X a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu stiu, ce să spun. Te poți astepta la orice, nimic nu este sigur.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Legion7X):

Iti recomand sa accepti ceea ce ti-a transmis d-ul @Ioandelasal prin raspunsul sau cat se poate de civilizat si absolut obiectiv si corect :
"" în 5 Februarie | Ioandelasal a răspuns (pentru Xirus) : ""
Scrie in OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, fapta ar constitui chiar contraventie, citez :
"ART. 102. (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice, etc...
Legea este lege si nu se comenteaza si nici interpreteaza dupa cum il duce mintea proasta pe fiecare, mai ales de catre cei care nu sunt documentati si informati corect si pe deplin.

| siriusblack98 a răspuns:

@ioandelasal iar aberează ca de regulă. Reinventăm procedurile românești. Nu te cheamă nici dracu nicăieri. Eu m-am trezit cu amenda de plată la primărie pentru o rudă căreia i-am împrumutat mașina două zile. Mi-a dat banii omul dar nu asta e ideea.

| Legion7X a răspuns:

Pai daca te-a filmat si nu te-a oprit, nu cred că ii intereseaza pe ei cine era la volan, ion, gheorghe or o blondă superbă. Desi eu aș opri radarul imediat, restul pedeapsă laughing Este mașina cu nr tale. Amenda vine pe numerele tale înregistrate.

| huntsman44 explică (pentru Legion7X):

Si daca de exemplu este necesar si suspendarea permisului, pe numele cui se aplica sanctiunea

| Legion7X a răspuns (pentru huntsman44):

Daca te referi că conduce altcineva și il vede radarul de pe un stâlp. presupun că suspendarea vine pe posesorul numărului de înmatriculare. Ce contează cine este la volan, a văzut radarul nr de înmatriculare, însă masina ta este înregistradă pe numele tău. Tu poti spune, n-am condus eu. X la fel n-am fost eu. Insă Tu esti posesoarea cu nr de înmatriculare xxxxxxxx tu platesti. Eu asa cred.

| RaduRobertRO a răspuns:

Dac aera o alta persoana la volan trebuie sa mergi cu ea sa schimbe amenda pe el. Dacă nu vrea, o plătești tu.