| alky13 a întrebat:

Daca ai Brifu' mare/mic si contractul de vanzare/cumparare al masinii de la primul proprietar, dar o cumperi de la al doilea, cel ce nu figureaza pe acte, care din cei 2 semneaza pe contractul tau?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tu faci contract cu cel de la care cumperi. Poate fi un număr nelimitat de proprietari intre cel din brief si cel final, insa la înmatriculare trebuie prezentat întreg lanțul. Dovada proprietatii nu se face cu brieful, ci cu contractul sau factura, data acestuia fiind data la care s-a transferat proprietatea.
Pentru simplificarea formalitatilor, intre persoane fizice de obucei se prezinta un contract între proprietarul din brief sincel final.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti cumpara o masina de la cineva care nu-i pe acte. daca masina a fost furata, tu ce faci, o platesti hotului?
Masina o cuperi INTOTDEAUNA de la cel care este pe hartie mentionat, si ai grija sa faceti acte legale, daca ai dubii, sa nu te terzesti ca masina este furata, sau imprumutata si ala de a imprumutat-o, o vinde cu acte doar de mana.

| OldSoul a răspuns:

In mod normal, trebuie sa ai contract de la persoana din brief la intermediar, si de la intermediar la tine.