| EmilTraian95 a întrebat:

Daca am dobandit categoria B mai pot conduce si alte vehicule? ma refer in special la motociclete sau motorete cu capacitate cilindrica mica

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform Art.24.1, litera d), „permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM". Practic, chiar şi deţinătorii de permis pentru conducerea tramvaiului poate conduce un scuter pe drumurile publice.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15kW, cu condiţia ca deţinătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniţi.

| hahalera2323 a răspuns:

Da, poti merge cu scuter pana la 49cc