| Dragos1600 a întrebat:

Dacă am flotant pot sa înscriu un autoturism?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa-l inmatriculezi in judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant), conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 13.(1) Autovehiculele, cu excepţia mopedelor şi a troleibuzelor, precum şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."

| mihai69 a răspuns:

Da; însă doar la localitatea de domiciliu, nu unde ai viza de „flotant"