| Cristi9025 a întrebat:

Daca am permis A1 am voie sa conduc vehicule care necesita AM sau trebuie sa dau si AM?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie sa conduci, se pot conduce cele incadrate la AM cu orice categorie, conform art.24^1 din OUG 195/2002, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"