| EmiliaOaneaEmilia a întrebat:

Dacă am vândut masina la fier vechi cu tot cu certificat și cartea mașinii, am vrut sa o scad de la finanțe și nu pot deoarece nu mai am certificatul și cartea mașinii. Cum pot rezolva problema sa o pot scădea fiscal? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz cred ca o poti rafia doar in baza unei actiuni in constatare, respectiv a unei hotarari judecatoresti ca masina a fost dezmembrata. Vorbeste cu un avocat sa te ajute in formularea si sustinerea unei asemenea actiuni.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mergi la firma/persoana caruia i-ai vandut-o si solicita sa-ti resrtituie actele respective.

| EmiliaOaneaEmilia explică (pentru Ioandelasal):

Am fost și nu le mai avea.ce pot face in continuare. Nici la poliție nu mi o radiază fără cartea mașinii și nici la finanțe. Unde ma pot duce in audiență? Am dovada ca dus o la fier vechi

| EmiliaOaneaEmilia explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru EmiliaOaneaEmilia):

In acest caz cred ca o poti rafia doar in baza unei actiuni in constatare, respectiv a unei hotarari judecatoresti ca masina a fost dezmembrata. Vorbeste cu un avocat sa te ajute in formularea si sustinerea unei asemenea actiuni.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai schimbat ordinea, ai pus caruta in fata calului.
Ai dat masina si actele ininte sa le scoti din circuatie.
Singura cale de a rezolva problema este prin instanta de judecata, printr-o actiune in constatare.
Contacteaza-ti un avocat!