| Florentin_Daniel_1997 a întrebat:

Daca colantez o masina din culoarea originala (vopsea ) galben in colant negru trebuie sa merg la rar sau sa declar altceva?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei masina negru mat, se gaseste vopsea foarte ieftina si aratoasa. Daca ai fi de la mine din oras te-as rezolva cu 4-500 lei cost total, si e mult mai bine decat o colantare, autocolantul se duce in 2-3 ani, o vopsire facuta corect tine cel putin 5 ani, pana la 15, in functie de starea caroseriei, calitatea materialelor si modul de exploatare al masinii.
Si ca sa fiu si pe subiect, trebuie neaparat de mers la rar pentru omologarea culorii; se scrie in cartea de identitate data, schimbarea facuta, predai talonul vechi si vei primi unul nou cu rubrica CULOARE schimbata. La RAR nu cred ca vei plati mai mult de 100-200lei.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Da! Mergi la rar sa-ti schimbe culoarea in carte de identitate, iar apoi la politie cu certificatul de inmatriculare, si cu chitanta pentru preschimbare. Uite documenteaza-te de aici:
http://www.avocatnet.ro/......edezi.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca schimbi mai mult de 30% din culoarea masinii trebuie sa mergi la rar si apoi sa schimbi actele masinii

| Maioru a răspuns:

Da trebuie sa mergi la RAR si politie pentru modificarile respective

| vladutik a răspuns:

Daca o vopsesti toata trebuie sa mergi la RAR

| RoIT a răspuns:

Da, este posibil.
Depinde cum o coletati.
Daca cioletati dor capota atunci nu trebuie declarata.
Daca o coletati complet, da atunci trebaie declarata.