| lilskies a întrebat:

Dacă cumpăr o mașină fără fiscal există vreo modalitate să o înmatriculez fără să contactez fostul proprietar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, certificatul de atestare fiscala se poate inlocui cu fisa de inmatriculare a vehiculului, conform art.8 din Ordinul MAI 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8.(1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza următoarelor documente:
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesară depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia;"

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.

| Sofer a răspuns:

Fără fiscal. Nu.

| LPCTSTR a răspuns:

Prin magia coruptiei, orice este posibil.