| anonim_4396 a întrebat:

Daca cumperi o masina in leasing, o poti plati ches?
De exemplu daca masina la pret de leasing este 10000 euro, iar eu ii achit integral, se mai poate considera in leasing. Adica imediat se incheie contractul pe numele meu?

Sau daca platesc un avans de 9000 euro si raman cu 1000 de euro pentru un an, 12 luni, cat va fi rata, se mai adauga si tva sau cum?

Multumesc.
Funda pentru cel mai explicit raspuns.

Răspuns Câştigător
| Alex96CM a răspuns:

10 000 pret de leasing la care se adauga dobanda, nu stiu exact cum se calculeaza dar ei sunt mai destepti ca noi, niciodata nu o sa piarda. Cred ca este ca la in imprumut in banca, daca il faci pe 5 ani si dupa 2 luni vrei sa il achiti iti fac o recalculare si nu mai platesti cat era toata dobanda pe 5 ani, dar dai bani multi in plus sigur.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad logica ai ce ai vrea tu sa faci, daca ai bani de ce sa mai faci leasing?

cei 1000 E ramasi se impart la perioada ramas, cu dobanda si toate taxele aferente.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Vreau sa beneficiez de pretul de leasing, acesta fiind de 10000, si fara leasing costa 12800.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am avut niciodata leasing, dar cu dobanda si toate taxele nu te va costa mai mutl de 12800? Eu cred ca da... intereseaza te bine

| Alex96CM a răspuns (pentru anonim_4396):

10 000 pret de leasing la care se adauga dobanda, nu stiu exact cum se calculeaza dar ei sunt mai destepti ca noi, niciodata nu o sa piarda. Cred ca este ca la in imprumut in banca, daca il faci pe 5 ani si dupa 2 luni vrei sa il achiti iti fac o recalculare si nu mai platesti cat era toata dobanda pe 5 ani, dar dai bani multi in plus sigur.

| Braunion a răspuns:

Daca ai banii cash la ce reaq mai vrei leasing? Sa platesti in plus?

| JustMeAndMyWorld a răspuns:

La ce sa mai faci leasing, daca ai bani in mana?! :O

| KindduOullie a răspuns:

Cei 1000 Euro ramasi se impart la perioada ramas, cu dobanda si toate taxele aferente.