| wannabe a întrebat:

Dacă dețineți mașină, câți bani cheltuiți, în medie, pe lună cu mașina? Dar pe an? Care ar fi aceste cheltuieli?

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Impozit 50 lei /an
Rca 300 lei /an
Itp 150 lei/an
Rovinieta 130 lei/an
Revizii anuale ulei și filtre, aprox 300 lei.
Si în rest benzina cât vreau eu sa merg cu mașina. Cam atât cheltui eu cu o mașină ce o dețin de mai bine de 5 ani.

| wannabe explică (pentru Sofer):

Deci, trebuie să găsesc o mașină la care să plătesc puțin piesele, întreținerea, consumul, impozitul, rca, itp, vinieta, revizia anuală.
Mulțumesc pentru răspuns.

| Sofer a răspuns (pentru wannabe):

Da. Și totuși e un simplu motor de 1.4 cu întreținere ieftina. Cu RCA e problema ca costa foarte mult. La un motor de 2.0 as plăti 600 lei pe an mașina fiind pe tata.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

1528£ an - servisarea 250£
Asigurarea 350£ full
Benzina - 60£ lunar
4-5 lire luna pentru spalat la jet cu apa nu perie
160£ taxa masina noroc ca e euro 5

Costuri aditionale care le pui separat la pretul total daca vrei
Cauciucuri bridgestone 550£ 4 bucati cele mai bune din gama rezista pana vand masina
Suspensii eibach 250 - 300£ masina e lasata jos arata mai bine si e mai stabila in mers
Etrierii vopsiti 150£
Un polish 80£ pentru vopsea

| Simpatic a răspuns:

E discutabil, fiecare isi va lauda fie cat de economa este masina fie cei care investesc sume mari precum pasionatii de tuning nu vor scrie aici de teama sa nu fie desconsiderati sau luati in ras de cei care leaga cu sarma masina cand le pica ceva.
Au fost luni de zile in care bagam 400 de lei in masina doar pe benzina, au fost luni cand bagam 1200 de lei pe benzina sau luni cand intrau 8000 de lei in masina ca luam anvelope se nimerea sa platesc asigurarea RCA, impozitul etc
Dar nu are rost sa fac un calcul luna de luna caci nu stiu, bag mai multi bani decat altii si mult mai putin decat altii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat merg cu ea...

dar pe an cam asa:
RCA cam 800 lei
CASCO 7000 lei
revizia 1000lei
schimba cauciucuri de 2 ori 250lei
spalat cam 2 ori pe luna deci 500lei
vignieta 140 lei
impozitul 70 lei
benzina cam 1 plin jumate pe luna in medie deci cam 4000 lei pe an.

restul nu le mai pun la calcul ca na, depinde daca se strica ceva, daca plec prin alte tari si platesc vignieta, taxe de pod etc

iese in total vreo 13700 lei deci vreo 2800 euro

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Amuzant zilog. Intru totul de acord cu el, insa era misto daca avea Tico si ne povestea de un accident sau doua mai serioase. Nu prea gasesti de-astia, fiindca mai toti sunt in cimitir.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Era suficient sa ne povesteasca de cand a trecut tirul pe langa el

| zilog a răspuns (pentru suntserios):

Eu ma foloseam de tiruri mergeam in fundul lor la cativa cm ca sa nu consum aproape nimic mii de km
nu imi e frica de tiruri
mergeam pana in elvetia de multe multe ori si treceau tirurile prin Austria pe langa mine te clatina putin dar daca ai experienta ti-se pare ceva normal
EU ALEGEAM IN MOD INTENTIONAT DOAR DRUMURILE CU TIRURI pentru ca pe drumul cu tiruri ai parcari wc-uri restaurante
SI NU ESTE POLITIE sau te lasa in pace ca inteleg ca esti in tranzit
pe cand in orase mai spalate iti spun ca nu ai voie cu masina de golf pe strada
apoi te chinui sa le explici ca si aia e masina
si pana la urma inteleg ca este smart de la daewoo
cel mai jecher a fost in elvetia
ca la astia cu masini care costa multi bani le cerea asigurare
sau vineta vineta le cerea de 500 euro cel putin
mie imi cerea o vinieta de 60 reuro pentru ca era dupa capacitatea cilidrica
si tico aproape ca il bsagase la motociclete

| zilog a răspuns (pentru suntserios):

Am mers cu tico din anul 2010 pana in anul 2018 si am facut aproape 300 000 km si am adormit o data de am spart bara intr-un damb de pamant, alta data mi-s-a deschis capota si mi-a spart parbrizul pe autostrada pitesti
alta data mi-s-a deschis capota tot pe autostrada pitesti s-a facut varza capota stergatorul si parbrizul
ata data mi-a picat o piatra si a spart luneta
mi-a intrat aproape de târgul vitan unul in fund imediat ce imi pusesem bara noua si mi-a spus ca nu m-a vazut si mi-a spart bara si aveam bonul in mana
si i-am spus cum facem si i-am aratat bonul ca exact atunci pusesem bara
daca imi cumpara alta bara sau imi da banii pe ea si 50 lei pe montaj, omul a scos banii am intrat din nou in curte la targul vitan si mi-a pus din nou alta bara nu trecusera nici macar 10 minute de cand pleacasem cost 150 lei.
nu exista accidente de cat la oameni cu masini scumpe pentru ca le atrag
si accidentele alea costa ceva
nu trag ele la tico

| suntserios a răspuns (pentru zilog):

In continuare imi dai voie sa nu cred nicio fraza din cele scrise de tine pe TPU da? Si oricum nu le citesc, scrii degeaba cu zecile de fraze pe aici

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Omul ori e troll ori o adevarata legenda urbana nedescoperita. Ar face milioane de view-uri pe YT cu povestile astea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Combustibil de 200-300 de lei pe luna, piese poate de 1000 de lei pe an, poate 2000 de lei (naiba stie), manopera nu ma costa (fac eu tot), taxele cam 1000 de lei pe an, incluzand itp si rovinieta.
Pe luna ar fi doar combustibilul, taxele vin cam toate in perioada asta (toamna), reparatiile vara sau cand apar, impozitul primavara.
Pentru mine, cifrele astea sunt mici, ma bucur de masina.

| zilog a răspuns:

Dacă îți iei o căruță la care nu îți permiti să plătesti nimic la ea o sa te sinucizi in momentul in care o sa spargi un far si o sa descoperi ca doar un far costa 3000 euro si daca consuma mult iar iti tai venele,

Asa ca ia o masina TICO cea mai buna masina de pe planeta
la consuma 4% costa maxim 1000 euro una impecabila
bara pe fata 100 lei cu tot cu montaj
cauciucuri 100 lei cu tot cu montaj centrat tot ce trebuie
pompa de apa 100 lei
luneta 100 lei
parbriz 100 lei
capota 100 lei
bara pe fata 100 lei, radiator 200 lei, segmentare motor sau moitor nou 900 lei, pompa apa 140 lei, baterie 200 lei 50 A, schimbare rulmenti spate 60 lei, rulmenti spate 60 lei, cap planetara cu tate lucrurile de pe la directie 170 lei plus 70 lei manopera, asigurare 300 lei / an, impozit / an 90 lei,
toate lucrurile extraordinar de ieftine

si eu am fost cu tico pana in OSLO NORDVEGIA, AM FOST IN ELVETIA AM FOST IN GRECIA AM FOST IN MULTE MULTE TARI albania republica moldova ukraina elvetia Austria Germania servbia mergeam in excursii la fiecare 2 saptamani ma plimbam

am facut 200 000 Km cu tico de cand l-am luat pana cand l-am dat la fiare vechi
pentru ca ii trebuia prea multe se uzase radiator pompa apa directie segmenti parbriz bara capota tinichigerie vopsitporie
am facut un calcul si mi-am luat pe el fara vaucere la fiare vechi 600 lei dar el ar mai fi mers
asa ca daca iti iei un tico si ii pui si instalatie gpl la Buzau la vernesti la PRO GAZ o sa mergi cu 5 litri de gaz 100 Km
ceea ce inseamna ca te va costa 15 lei 100 Km

| zilog a răspuns (pentru zilog):

LA TICO RCA-UL COSTA UNDEVA LA 400 LEI / an dar ai voie sa mergi si in UKRAINA SI IN ELVETIA
pe când altii nu au voie sa mearga in aceste tari de cat daca mai dau un ban in plus!
asa la mine rca-ul simplu este 300 lei
dar eu mereu pun si rusia ukraina sa elvetia sa fie full
nu ca la altii poate ca au ei elvetia incercuita cu linie punctata
adica daca fac un acccident acolo mai intai platesc ei din buzunarul lor si o sa le inapoieze asiguratorul ceva din banii aia.
la mine pot sa dau tare in altul si plateste asiguratorul meu tot
AI PĂȚIT CEVA SĂ ÎI FACI CASCO LA UN TICO DE BANII ĂIA ÎȚI MAI CUMPERI INCĂ UN TICO!
POȚI SA îi faci o asigurre numai pentru furt 90 lei daca chiar te duci cu ea in ukraina.
REVIZIA LA TICO ESTE O GLUMA 3 litri de ulei 90 lei
ceva bucși dacă chiar vrei să le schimbi aproape gratis 100 lei cu tot cu schimbatul tuturor bucșelor la 100 000 Km
nu prea există revizie la tico pentru că o faci tu mereu mai cumperi un antigel
ITI RECOMAND SA ITI IEI CAUCIUCURI PENTRU TOATE SEZOANELE
daca esti un om care merge mult uite m-am inzapezit eu pe un viaduct intre elvetia si Italia vara
asa ca poti sa ai cauciucuri dinalea pentru toate sezoanele ca nu mai trebuie sa dai bani sa ti-le dea jos in fiecare primafara si toamna
asa ca economisesti bani
te tin cauciucurile 100 000 km fara sa le scchimbi
placute de frana 60 lei manopera 2 sticle de bere la 2 litri
si 2 pachete de tigari si 50 lei asa ca vrei tu sa fii baiat dragut

saboti 150 lei cu tot cu manopera

schimbare rulmenti spate 60 lei rulementii si 60 lei manopera
la 50 000 Km

un filtru de aer undeva pe la 40 lei

cam asta e tot la tico nu te costa aproape nimic ca nu le simti ca nu le faci toate o data
azi schimbi un rulment

maine schimbi filtrul de aer care este foarte important sa fie curat la tico schimbi 2 / an daca vrei sa fii jmecher si barosan.
altfel merge si cu unul la 4 ani dar merge mai greu masina si consuma mai mult.
cureaua de transmisie nu am schimbat-o niciodata si am mers 200 000 km cu ea
nu prea ai in ce sa bagi bani la toco
1 far 100 lei
1 stop 50 lei
daca vrei sa o vopsesti iti trebuie 200 lei pentru materiale si 100 lei manopera la Buzau la acr dupa program la nea sorin

la 100 000 km mai schimbi si tu ventilatorul ala de la caldura dai 100 lei pe el

chiar nu ai ce sa schimbi la tico ala merge asa fara sa bagi bani in el de cat daca calci in gropile din republica moldova doar atunci iti pica bilele de la capetele de planetara de la diferential si te bucuri si tu ca mai trebuie sa bagi un ban in masina aia
pentru ca nu mai bagasesi 1 leu in ultimul an
pentru ca nu ai avut in ce

nu este ca la inganfati sa bage bani in fiecare an in masina
de parca si-a mai luat o amanta

si eu am dat pe cap de planetara diferential si bara aia care iese din motor cu tot cu directie pivoti bose bascule ce o mai fi pe acolo
omul imi cearea la service 175 lei in total
si eu i-am dat 200 lei pe piese
si imi mai cerea vreo 100 lei pe manopera
asta a fost cea mai complicata reparatie pe care am facut-o
dar puteam sa schimb doar diferentialul si ma costa 170 lei in total cu tot cu facuta garantie si manopera si piesa

asa ca la tico orice strici nu e o problema se rezolva cu 100 lei maxim 200 lei nu ca la paranoci care dau 3000 euro pe un far ca atata costa la masina lor
si cand sparg un far gata plange tota familia lor
tot neamul

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu am un Seat Exeo 2.0 TDI din anul 2011. Dupa mine e o medie buna ca preturi de intretinere, adica nu e scumpa la intretinere ca ceva de lux dar nici ieftina ca un logan.
Asigurarea ma costa cam 600 lei pe an, impozitul cam 200 lei pe an si rovineta 140 lei. ITP il faci o data la un an sau 2 si costa 150 lei.
Eu fac cam 1500km pe luna si sa zicem ca am consum de 7L. Deci cam 500 lei iese motorina.
Schimbul de filtre cu ulei de calitate ma costa cam 600 lei iar cu tot cu distributie si pompa de apa + rola alternator 2000 lei.
Pe partea de consumabile, daca nu ai probleme grave iesi in medie dupa mine undeva la 500-600 euro pe an pentru o masina normala in total