| TechnologyWebBrowsing a întrebat:

Daca exista masini cu volan pe dreapta, de ce nu s-au facut si cutii de viteze adecvate pentru partea respectiva? Adica viteza 1 este in stanga si inainte, adica duci mana inspre exterior si nu inspre tine atunci cand schimbi. Nu este incomod asa? De ce producatorii nu au intors in oglinda si timoneria treptelor de viteza, astfel incat sa fie ca atunci cand ai volan pe stanga?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E mai bine asa altfel trebuia facut si ambriajul invers cu acceleratia

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil astfel trebuie sa faca schimb doar la pozitia volanului si la pedale + bord.
Daca s-ar schimba si cutia de viteza, atunci ar ridica costul de productie, respectiv de schimbare a modificarii /mutarii stanga-dreapta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Costuri, costuri si iar costuri

| Bizon95 a răspuns:

Pentru ca NU au fost facute ca "oglinda" a masinilor cu volan pe stanga

au fost dezvoltate TOTAL SEPARAT, si am impresia vaga, ca de fapt Anglia care e mama IMBECILA a ideii, de fapt a inceput prima cu masinile, inaintea celorlalti care au dezvoltat volanul pe stanga, si apoi a exportat ideea in diversele gauri ale imperiului lor colonial (Hong Kong, India, etc.)

sa nu uitam ca in diverse locuri ale lumii, inclusiv statele idioate ale americii, inca se foloseste sistemul imperial (dezvoltat tot de englezoi) iar americanii nu pot face fata sistemului metric, iar asta e o certitudine (am vazut la exemple prin filme de ma doare mintea)

| mgtow a răspuns (pentru Bizon95):

Asa prosti cum crezi ca sant englezii... mersul pe dreapta e mai misto decat cel pe stanga. Imi place mai mult asa, aiurea mi se pare volan pe stanga. Cica primele masini au fost scoase cu volan pe dreapta dar nu cred. Englezii aveau pe vremuri carutasii in dreapta si de aia au facut masiniile asa. Deci europenii sant handicapati cu volan pe stanga (glumesc). Sa stii ca masiniile in uk sant mult mai bune comparativ cu cele din ue pentru ca nu merg tare (viteza max la ei e de 70mph 110km dar ei merg in 65mile) si au rulaj mic putine mile.

| Bizon95 a răspuns (pentru mgtow):

Fiecare cu fetish-ul lui
dpdv al cuiva care nu a pus mana pe un volan pe naspa, asta, pe dreapta, pot sa iti spun ca logica simpla spune ca majoritatea oamenilor sunt dreptaci, asa ca schimbatorul de viteze sa fie manipulat cu mana dreapta, nu stanga

insa ce e ABSOLUT DE RAHAT este standardul dublu
pentru ca cei obisnuiti pe o parte, cand conduc pe cealalta parte a strazii si mai ales cu o masina pe invers (volan de dreapta, pe strazile romanesti sau invers, volan pe stanga in Anglia) sunt predispusi sa faca accidente, SERIOS

| mgtow a răspuns (pentru Bizon95):

Nu neaparat accident daca e calm si rabdator nu are treaba. In Spania am mers mult cu masina de uk si inca traiesc

| Bizon95 a răspuns (pentru mgtow):

Da

| Petru535 a răspuns:

Păi, in primul rand ar ridica costurile destul de mult, pentru ca trebuie sa puna cutii diferite pe acelasi model de masina, iar în al 2lea rand, pentru a putea fi conduse de orice persoana, pentru că dacă ar fi cutia cum spui tu, acel om ar fi tentat să o bage in a5a si nu cred ca ii va plăcea acel sunet de motor chinuit.