| AsafteiAlex a întrebat:

Dacă fac liceul auto mai pot face si facultatea de mecanic inginer

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, cu conditia sa termini liceul, sa-ti iei BAC-ul si sa iei note mari la admisia pentru facultatea de inginerie auto.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sigur, chiar e recomandata combinatia. Intri in facultate cu multe notiuni importante, cum ar fi cunostintele de desen tehnic.
Dezavantajul este ca faci 5 ani cu tot cu liceu (cls a 13-a), dar avantajele dpdv al cunostintelor sunt mari. In primul rand, practica de liceu auto te familiarizeaza cu lacatuseria mecanica si cu posturile de mecanic/electrician/vopsitor in service, nu doar in teorie. In facultate inveti la scara mult mai mare, proiectare si alte "chestii" marete, dar nu iti explica nimeni ce poate face un strung sau un sudor.
Iar dupa ce iei licenta, la locurile de munca vei avea in subordine mecanici sau sudori, lacatusi, instalatori, electricieni samd, cu care va trebui sa te intelegi, ca sa execute proiectele pentru care semnezi tu. Si e jenant atunci cand inginerul doar umbla cu hartiile, nestiind o boaba de practica, iar mecanicii/sudorii lucreaza fix cum au ei chef, fura materiale, pierd vremea si scot produse de proasta calitate, pentru care raspunde doar inginerul.
Majoritatea inginerilor cu care am lucrat (in service) nu stiau deloc meserie, faceau doar treaba de secretara, plina de greseli.

| andreispeed250 a răspuns:

Salut,atat timp cat e profil de liceu si nu profesionala, poti invata si iei bacul si dupa admiterea deci desigur ca poti.