| Cksihja a întrebat:

Dacă fac o mașină de la zero o pot înmatricula?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O astfel de masina poate fi inmatriculata abia dupa ce este omologata de RAR si RAR o omologheaza daca indeplineste toate criteriile prevazute pentru omologare.

| mgtow a răspuns:

Doar daca trece testul RAR si are piese omologate. Doar la americani poti sa bagi piese neomologate la masina si nu necesita acord de circulatie pentru ca aia baga produse de calitate scumpe si noi noute, totul se rezolva la mecanic asa ar trebui si in europa

| Simpatic a răspuns:

Mai tu vrei sa creezi vreun batman mobil?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vad ca mai mult raspunsuri pe langa subiect ai avut.
Daca faci de la 0 o masina, trebuie sa faci doua identice. Una iti va ramane tie, cealalta va fi distrusa in timpul testelor din laboratorul de omologari RAR Bucuresti. Daca cumva nu faci bine caroseria, iar la teste se desface aiurea, vei face inca doua, si tot asa, pana cand scoti ceva omologabil.
Masinile aflate in circulatie au omologare pentru fiecare piesa in parte (far, stop, airbag, etrier, pompa frana, parbriz/geamuri, centuri, scaune, etc). Masina ta va necesita aceste omologari pentru fiecare piese.
Mai sunt legi care interzic fabricarea masinilor fara ABS, airbag ori ESP; ti se mareste lista urgent.
Probabil aceleasi legi iti impun un motor cu norma de poluare redusa, cum ar fi de la euro 5 in sus. Facand o masina de la 0, inseamna sa-ti proiectezi singur motorul, softul, catalizatorul, etc. Doar un catalizator la comanda sare de 1000e, si banuiesc ca nu-ti va iesi din prima.

| JicaContra a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poate tu stii legile mai bine dar eu personal ma indoiesc de mi se indoaie de ce spui tu, din cauza ca exista masini de epoca... STRAINE care nu au fost niciodata omologate in Romania si care apar binemercic la diverse evenimente despre masini din astea si vin singure, pe rotile lor si cu numar de inmatriculare romanesc, si am vazut asta cu ochisorii mei mici si porcini la tembelizor, si nu prea vad ce ar fi diferit la o masina facuta de la 0

in plus, la ce spui tu, ORICE schimbare facuta la o masina trebuie de asemenea omologata cu teste, deci daca cineva pune ambreiaj dublu, turbo, NOS, jante mai mari, cauciucuri fara camera, etc. atunci masina NU mai e DELOC cea omologata original, deci ar trebui re-omologata

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JicaContra):

Există omologări pentru mașinile vechi. Altfel nu s-ar cunoaște nici măcar greutatea, puterea, și capacitatea cilindrică.
Dacă aduci o mașină din SUA, o aduci cu niște acte de acolo. În baza lor și a procedurii de creare a cărții de identitate românești, RAR obține niște date tehnice oficiale de la producător, și omologhează mașina la nivel european.
Fiind mașini vechi, nu mai intră sub incidența legilor cu abs, airbag, poluare, etc. Piesele lor într-adevăr nu au omologări individuale, alea au apărut prin anii 80.
Cand mergi cu o mașină neînmatriculată în ro, să îi faci civ, procedura se numește omologare. Dacă e o mașină omologată în Europa la nivel de model, dai actele vechi, se uită puțin la ea, și bagă datele pe care le au în sistem. Dacă e o mașină neomologată în Europa, s-ar putea să ceară niște acte în plus.
Și oricum, mașinile de epocă sunt protejate de lege, li se acordă mențiunea "atestat vehicul istoric" și sunt scutite de impozit, taxe de poluare și rovinieta.
Construind acum ceva de la 0, ar fi o mașină produsa în 2020, fără nici o treabă cu mașinile de epocă, și ar întra sub incidența legilor de acum, care restricționează poluarea, impun nivele de siguranță, și cer omologare pentru fiecare surubel.
Te îndoaie subiectul, că probabil nu ai mers niciodată la RAR, măcar cu o europeană, să vezi cum lucrează.

| Sofer a răspuns:

Dacă trece testele rar și dacă ți-o omologheaza. Ce mașina vrei sa îți faci?

| Lucian4 a răspuns:

Da sigur, egalitatea in drepturi e garantata in tara. Persoana care face o masina si persoana care cumpara au acelasi drept, de inmatirculare. Iti va trebui niste acreditari... succes

| EuSuntOmul a răspuns:

Pai pe my summer car poti