| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac scoala de soferi cu o masina cu cutie automata am voie sa conduc strict masini cu aceeasi cutie? Si pot sa dau examenul auto pe o masina cu cutie automata?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, vei avea voie sa conduci doar automate.
Examenul il dai pe masina pe care faci scoala

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da si da.

"Dupa obtinerea permisului de conducere pentru categoria B (cutie AUTOMATA), pe verso permisului de conducere, la sectiunea "Coduri si Mentiuni", se va inscriptiona codul 78, care va da dreptul sa conduceti autovehicul cu cutie AUTOMATA!"

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Dar daca fac scoala pe cutie manuala pot sa dau examenul pe cutie automata?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu stiam ca examenul se da fix pe masina cu care facu scoala, a instuctorului respectiv.

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Dai examen pe masina cu care ai facut scoala. Daca se strica in momentul ala doar atunci poti sa dai pe o masina asemanatoare ( tot manuala ).

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca dai examenul pe automata tot vei avea restrictii indiferent pe ce ai facut scoala...

| zilog a răspuns:

Tu trebuie neaparat sa dai examenul pe cutie manuala pentru ca sa ai voie sa conduci in toate tarile pe toate categotia b
. altgel iti trece pe carnet
Automata si ai invurcat-o puscarie daca conduci manuala cu carnet de automata
Invers ai voie

| Catalin77945 a răspuns:

Da,vei putea da examenul doar pe cele cu cutie automata, si in permis iti va scrie si asta

| Robertandrei4858 a răspuns:

Daca faci scoala pe o masina cu cutie automata ai voie sa conduci doar masina pe cutie automata. Da, se poate da examenul pe o masina cu cutie automata.

| macintosh a răspuns:

Buna
Daca faci pe automata, ai voie doar automata si implicit dai examenul tot pe asta.

| mnbgfd a răspuns:

Da, poti sa conduci pe orice model in categoria permisului.

| suntserios a răspuns (pentru mnbgfd):

Dupa ce 8 oameni au zis ca da, ceea ce corect, vii si tu cu un raspuns eronat?

| rgavrilescu a răspuns:

Da, poti conduce o masina pe cutie manuala daca ai perimsul obtinut pe o masina cu cutie automata. Pe verso-ul permisului in dreptul categoriei va fi inscris un cod 78 care inseamna ca ai terminat scoala si examenele pe o masina cu o cutie automata. OMAI 754/2005 care nu permitea acest lucru a fost abrogat in 2010. OMAI 268/2010, la art. 3 spune ca daca vrei sa iti preschimbi permisul ca sa nu mai apara pe verso cod 78, faci 6 ore de practica la scoala de soferi si dai din nou traseul. OUG 195/2002, la anexa 1 categoria b spune clar autoturism, nu si tipurile de cutie ( manuala, automata etc.) ( OMAI = ORDINUL MINISTRULUI AFACERILOR INTERNE)

In conculzie, poti conduce o masina manuala daca ai permis obtinut pe o masina automata.
Jur. Gavrilescu Razvan