| Mircok a întrebat:

Dacă iau permisul de conducere și reușesc apoi sa îmi cumpăr mașina după o perioada de timp (sa zicem minim 6 luni), cam care ar fi șansele sa uit sa conduc neavând pe nimeni care sa ma mai ajute după ce am obținut permisul? Afectează cumva o astfel de situație asigurarea pe care trebuie sa o plătesc?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

De uitat nu uiti, dar e un motiv REAL pentru care incepatorii sunt obligati sa aiba semnul de incepatori pus pe masina, iar tu practic o sa lipsesti de la practica jumatate de an
si o sa faci greseli mai multe decat un incepator "normal"

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa te adaptezi mai ales cand nu e mult trafic sa incepi apoi cand prinzi incredere te bagi in haos impreuna cu toti ciudatii care claxoneaza si injura

| darrio2007 a răspuns:

Nu uiti dar experienta se capata in timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa faci scoala de soferi cand ai deja masina, ca sa poti sofa imediat dupa ce ti-ai luat permisul.
Mai amana 6 uni de zile, sau cat este necesar, pana iti cumperi masina si apoi te apuci de scoala de soferi.
In ce priveste asigurarea, da, este mult mai mare pentru tinerii sub 25 de ani, fiindca te acopera in caz de accident.

| Frank51 a răspuns:

Daca esti proaspat absolvent al scolii de soferi inca nu ai experienta de condus si deci nu prea conteaza cat stai pe dreapta.

Daca esti sofer de mult timp si ai ~10.000 km facuti, eu zic ca dupa pragul asta nici-un interval de timp nu mai poate sa te faca sa uiti soferia(la nivel fundamental).

| Dalmore a răspuns:

E ușor, nu uiți.

| Digikey a răspuns:

Daca si cu parca.
Poate pici orasul si ai rezolvat problema.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Nu prea ai cum sa uiti sa conduci, va trebui sa te reobisnuiesti cu condusul atata tot