| inspiration93 a întrebat:

Dacă întrec un autovehicul pe autostrada pe partea dreaptă se numeşte depăşire, nu?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Sa vedem ce zice codul rutier:
Art. 45. - (1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.
[...]
(4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.
Asadar daca tu vii pe banda din stanga si treci pe banda din dreapta si apoi inaintea lui (deci iarasi pe banda din stanga), conform legii este depasire. Daca tu erai deja pe banda din stanga, nu mai este depasire.
Daca este sa continuam insa rationamentul, in realitate ambii conducatori auto incalca regulile de circulatie, nefolosind banda cea mai din dreapta, desi e libera din moment ce depasirea poate fi efectuata.

12 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu se considera depasire.

| covexrobu a răspuns:

@stejarandrey cred ca se poate depasii daca vrei masina si cu aceeasi viteza asta cel putin in viziunea ta. Cum poti sa depasesti o masina cu o viteza mai mica decat a masini pe care o depasesti tu? Macar ai permis de conducere ca sa iti poti da cu parerea? sau tu doar dai raspunsuri pentru puncte? Si cum au zis si altii depasire se considera doar atunci cand treci de axul drumului. Ce ai descris tu se numeste devansare.

| hândel a răspuns:

Nu, se numeste devansare. Depasire se numeste acunci cand treci de linia care desparte sensurile de mers, iar pe autostrada nu poti depasi peste parapet, nu?! laughing

| asko a răspuns:

Autostrada are mai multe benzi, daca treci pe langa autovehiculul de pe alta banda cu o viteza mai mare nu se cheama depasire
mai multe aici
http://www.astraclub.ro/index.php?showtopic=2834&st=20

| kathessa a răspuns:

Depasire se numeste numai atunci cind treci peste axul drumului, cred. Ia mai verifica si tu!

| Gexu a răspuns:

Alusk98 te pricepi foarte bine oh go on.Eu stiu ca la intrebari de acest gen se dau raspunsuri sigure bazate pe corectitudine nu gandire ilogica.Alta data v-a trebui sa fi mai atent la intrebare.bye:*

| stejarandrey a răspuns:

Nulaughing))
depasire ii zice atunci cand treci peste axul drumul cu o viteza mai mare decat cea a vehicului pe care il "intreci".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca treci prin partea dreaspta se numeste devansare, iar daca o faci pe partea stanga atunci se numeste dapasire.

| dyav0litza a răspuns:

Da

| mihaiion2 a răspuns:

Manevra descrisa de tine nu se numeste depasire dar regis are dreptate... ambii conducatori incalca regulile de circulatie. Si atentie! daca in Romania nu ti se intampla nimic... in afara poti lua o amenda serioasa pentru manevra asta.

| alusk98 a răspuns:

Da logic. *
Art. 45. - (1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.