| coxehe a întrebat:

Daca la o urcare mai dificila in rampa cu marsarier se aude un zgomot ca de scartait, ca si cum ar patina o curea, ceva; ce ar putea fi? Zgomotul ala se aude la o turatie mai mare a motorului cand dau drumul la ambreiaj in marsarier pe la mijloc. Ar putea fi un sunet de la ambreiaj, adica ar putea fi zgomotul de la materialul de frictiune care patineaza? Cutia de viteze este in 5 si nu are sincron pe marsarier. In treptele celelalte nu se aude, doar in marsarier. Mentionez ca se si aude un zgomot la anumite plecari de pe loc, ca de bataie. Zgomotul de bataie se aude si cu motorul oprit, daca eliberez ambreiajul mai rapid.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viteza 5 sau marsarier? Ca nu inteleg...

| coxehe explică (pentru anonim_4396):

Cutia de viteze este in 5 trepte. Zgomotul se aude la marsalier, cand fortezi putin si cresti in turatie. Se intampla in rampa, daca urci cu spatele.

| Țoglă a răspuns:

Zgomotul pe care-l auzi este de la pinioanele de transmisie. Nu intră bine în viteză.