| Alinaaa60 a întrebat:

Dacă la viteza 36km/h ii dau treapta a 3 a de viteza(motor diesel 1.9) este ok? Aau e subturat motorul?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e vreo panarama VAG 1.9 sdi, e ok.
Daca-i dai la a mea a 3-a la 40, s-ar putea sa se opreasca motorul automat, semn ca ar trebui sa mergi pe jos.
Fiecare masina are rapoartele ei. Unele merg si cu a 4-a la 36km/h, de exemplu masinile de teren.
Un 1.9 turbo diesel din 2000 de incoace (Golf, Astra, Jetta, Passat, etc), cere a 3-a abia pe la 50km/h. Altfel o conduci subturat, si vei avea probleme cu motorul.
Uita-te pe turometru, si schimba cam la 2000rpm in traficul "bara-la-bara", iar pe drum drept, la 2500-3000rpm schimbi viteza. Asta daca e turbo.
Daca e vreo panarama D/SDI, poti sa o conduci linistita schimband la 1500rpm, merge ca boul: incet si sigur.

| Sofer a răspuns:

Schimbi în a 3 a când și în jur de 2500 rpm. Pentru ca o sa fie motorul subturat.

| Panamax a răspuns:

La 36,54 ar fi mai bine, dar se poate si la 36.55.

| DaniTDCI a răspuns:

Cam subturat si nu e ok

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Poti fii mai specific? ce masina si ce tip de 1.9? Ce turatii ai in a 2 a in momentul cand treci a 3 a?

| Carguy86 a răspuns:

Da,este subturat in mod normal trebuie sa ai minim 50 km/h cand schimbi in a 3 a