| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma opreste Politia ( Rutiera ) si nu am talonul masinii in original la mine, ce-mi face?
Am buletinul, am permisul, am asigurarea, ITP-ul, toate in original, mai putin talonul masinii in original. Doar o simpla copie a lui.

Motivul: conduc relativ ocazional masina si talonul e intotdeauna la proprietar ( alt membru al familiei ), restul` toate originalele sunt in masina tot timpul.
In ideea in care nu-i cer talonul de fiecare data cand ii folosesc masina ( dat fiind faptul ca pot sa-l uit la mine si cand persoana pleaca cu masina, n-are talon ), ce consecinte sunt?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand daca nu ai talonul in original nu ai cum sa ai ITP in original.

in al doilea rand vei primi amenda daca nu ai actele la tine, acum depinde si de politist, e posibil sa ii ajunga copia.

daca tot tineti toate origialele in masina de ce nu tineti si talonul?

| InTheAir a răspuns (pentru suntserios):

Raspunsul e oarecum simplu: cand locuiesti intr-o zona in care in fiecare dimineata vezi pe strada cioburi de geamuri sparte si speri si tu sa-ti gasesti masina intreaga a 2-a zi, parca n-ai lasa tocmai talonul ( original ) in masina... la cat de "usor" se refac actele la noi...

suntserios
| suntserios a răspuns:

De parca daca iti fura masina mai conteaza daca are sa nu talonul in original?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca e intelegator e bine, dar de obicei e amenda, se poate verifica si la ei daca e valabil itp-ul

| viotedy a răspuns:

Puncte amenda.caci vor originalul ca sa vada ITP-ul.