| Raluca591 a întrebat:

Daca nu am masina inmatriculata si ma opreste politia, imi poate lua carnetul?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a conduce, pe drumurile publice, o masina neinmatriculata constituie infractiune si poti fi sanctionata penal cu inchisoare sau amenda penala, conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
In acest caz permisul de conducere nu se anuleaza, doar se suspenda dreptul de a conduce pe 90 de zile, conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere se dispune:
c)pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice şi procurorul sau instanţa de judecată a dispus clasarea în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, renunţarea la urmărirea penală, renunţarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligaţia prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal;
e)pentru o perioadă de 90 de zile, când titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (1) şi (3) din Codul penal."

| Simpatic a răspuns:

Vei fi retinuta, vei sta pe arest putin, si chiar e necesar in astfel de cazuri.
Deci pemis retinut, eventual anulat, mers la Parchet si in final primit dasar penal si amenda.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, iti pot lua atat permisul cat si talonul masinii, masina nemaiputand fii condusa din acel moment.
Bineinteles ca ti se intocmeste imediat si dosar penal, pentru ca-i ilegal sa sofezi o masina neinmatriculata, fiind caz de puscarie (de la 1 la 3 ani) sau cu amenda.

https://lege5.ro/......odul-penal

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt si eu curioasa: cum ai reusit tu sa iei carnetul de conducere, daca nici macar nu ai habar de gravitatea conducerii unui autovehicul neimatrculat?
Asta este Lege in Legislatia rutiera, pe care trebuia sa o fii stiut-o de la un capat la altul, ianainte sa susti examenul.

| Raluca591 explică (pentru Violleta2022):

Este vorba de un prieten, eu nu am masina si nici permis

| callerofthestorms a răspuns (pentru Violleta2022):

Trueeee

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raluca591):

Dupa cum ai pus intrebarea, reiese clar ca-i vorba de persoana ta, nu altcineva!
Uite aici:
"acum 18 ore | Raluca591 a întrebat:
Daca nu am masina inmatriculata si ma opreste politia, imi poate lua carnetul?"

Vad ca ai si tendinte mincinoase, pe langa preferinta pentru incalcarea legii.
Te sfatuiesc sa-ti revizuiesti comportamnetul, fiindca risti sa intrii in bucluc, mai devreme decat iti imaginezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Permisul e cea mai mica problema a ta, dosarul penal ar trebui sa te ingrijoreze daca mergi cu masina neinmatriculata

| mihai69 a răspuns:

"acum 4 ore | Annastassia a răspuns:
Da, iti pot lua atat permisul cat si talonul masinii"
===
@Anestezia strikes again: ce talon poate avea o mașină *NEÎNMATRICULATĂ*?!?
rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Pai asta e rolul ei pe aici sa dezinformeze.

| Wr3nch a răspuns:

U doar ca iti ia carnetul, platesti si o amenda grasalaughing
''Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.''

| Frank51 a răspuns:

NU! Politistii nu au dreptul acesta!

| Sofer a răspuns:

Riști dosar penal pentru punerea în circulație a unui autovehicul neînmatriculat. Sau dacă ai numere roși valabile, poți circula. Dacă la asta te referi.

| Dismally a răspuns:

Carnetul este cea mai mica problema daca te prinde, sunt sanse mari sa faci puscarie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Poate fata vrea să fie suverană...

| Dismally a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru asta trebuie sa fie nascuta vie laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Clar!

| Alverto a răspuns:

Infracțiune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se consideră infracțiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti ia carnetul, chiar te premiaza.

| christall a răspuns:

Inchisoare.

| alex635 a răspuns:

Zi mersi daca iti ia doar carnetul