| Vlaad2 a întrebat:

Daca nu porti semnele de incepator cat iei amenda?

Răspuns Câştigător
| PringAloe a răspuns:

Hahahaha, imi place cum crezi tu ca este, atunci cand ai semnele de incepatori, nu spun ca nu trebuiesc puse, ba chiar evidentiez sa le poarte toti detinatorii de permis care nu au implinit 1 an de la data admiterii, nu te contrazic cu nimic, in afara de chestia cu... "automobilisti te vor lasa si te vor ajuta" ba nu te vor ajuta deloc... nici sa nu te miri daca auzi o injuratura la adresa ta sau mai rau sa te incurce la condus, de multe ori. fiind incepator e si normal sa mai ai greseli. nimeni nu se poate considera sofer daca ai permis de 1 2 3 luni sau 11 luni, abia de la 1 an poti sa te consideri un sofer, revin la ceea ce spuneam, ba chiar am avut marea dezamagire sa asist la ceva foarte urat din partea unui conducator auto deoarece eu eram participant la trafic, un autovehicul cu semne de incepatori nu s-a asigurat la schimbarea directie de la banda 2 la banda 1, iar pe banda 1 in mica distanta se afla un autovehicul. la care a clacsonat vreo 20-25 secunde, iar soferul care avea semnele de incepator s-a speriat si a trecut repede pe banda 2, iar soferul care a clacsonat a gandit sa se puna si el pe banda 2 in fata lui sa il opreasca, la care amandoi sau oprit si la care si eu m-am oprit, soferul nervos a coborat jos si a inceput sa ii dea cu pumnii in geam celui cu semnele de incepator, el speriat nu s-a miscat de o virgula, iar eu nu am putut sa nu ma abtin sa cobor si sa il "trag de ureche" pe soferul agresiv, asa ca nu de multe ori semnele te ajuta, de obicei soferii care vad ca ai semnele de incepator nu isi maresc atentia, pentru ca pentru asta si folosesc, sa atentioneze, soferii te depasesc cu viteza, uneori si pe neasteptatelea pentru ca ei sunt soferi iar eu pe langa tine nu gresesc pentru ca tu esti un incepator, si asa e esti incepator. dar lumea nu prea intelege adevaratul sens, ma scuzati pentru expresiile scrise gresit happy

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar care este motivul, pentru care nu ai vrea sa pui semnele in geam?
Ca incepator, nu ai experinta pe drum si in toate situatiile, ceilalti automobilisti te vor lasa si te vor ajuta pe sosea, asta fiind spre bine tau si a celor pe care-i cari cu tine.
De aceea legea este pusa acolo, ca sa te ajute si sa te apere!
Nerespectarea legii atrage dupa sine, aplicarea de amenzi si luarea de puncte dupa permisul de circulatie.
Odata ce sa2-3 puncte din carnet, m sa vezi tu cum pierzi carnetul foarte repede.
In plus, intrii in baza lor de date cu acest incident si la a doua abatere nu te vor ierta, ci iti vor da maxim de penalizare.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru sd190):

Este perfect adevarat, de aceea trebuie sa te vedem, ca sa te ferim, sau ocolim!
Ca incepator nu ai reflexe inca si nici pic de experinta, d e aceea trebuei sa fii realist si sa-ti accepti locul de "incepator" pana ajungi sa capeti experinta.
Fii multumit ca nu esti nevoit sa umblii cu lamaia in geam, pentru 3 ani, cum se intampla in alte tari ale lumii!

| Violleta2022 a răspuns (pentru PringAloe):

Nu vorbesc din ce cred altii, ci din propria-mi experinta, cu peste 25 de ani de soferie, sofand zilnic, pe distante foarte lungi.
Am trecut prin faza cu lamaia in geam, cu multa vreme in urma si ulterior, cand am devenit o seferita experimentata, intotdeauna am ajutat si cedat in fata incepatorului, tocmai pentru ca stiu cat trac si emotii poate sa aiba, iar lipsa epxerintei, il face uneori vulnerabili, luand decizii gresite, sau intarziate, dar am preferat sa iau eu deciziile, cedandu-i trecerea, chiar daca nu avea dreptul, tocmai pentru a evita un accident.
Nu sunt o soferita agresiva, desii am stilul sportiv, dar sunt genul care prefer sa ajut, decat sa am stres si dureri de cap, daca se intampla un accident, fie si din vina altuia.
Daca poti evita un accident, evita-l cu nu merita pentru nimic in lume, o ambitie prosteasca sa-ti preia controlul mintii.

| PringAloe a răspuns (pentru Violleta2022):

De acord cu ce spui happy

| MariusStefan25 a răspuns (pentru PringAloe):

Not all heroes wear capes, GG

| PringAloe a răspuns (pentru Violleta2022):

Hahahaha, imi place cum crezi tu ca este, atunci cand ai semnele de incepatori, nu spun ca nu trebuiesc puse, ba chiar evidentiez sa le poarte toti detinatorii de permis care nu au implinit 1 an de la data admiterii, nu te contrazic cu nimic, in afara de chestia cu... "automobilisti te vor lasa si te vor ajuta" ba nu te vor ajuta deloc... nici sa nu te miri daca auzi o injuratura la adresa ta sau mai rau sa te incurce la condus, de multe ori. fiind incepator e si normal sa mai ai greseli. nimeni nu se poate considera sofer daca ai permis de 1 2 3 luni sau 11 luni, abia de la 1 an poti sa te consideri un sofer, revin la ceea ce spuneam, ba chiar am avut marea dezamagire sa asist la ceva foarte urat din partea unui conducator auto deoarece eu eram participant la trafic, un autovehicul cu semne de incepatori nu s-a asigurat la schimbarea directie de la banda 2 la banda 1, iar pe banda 1 in mica distanta se afla un autovehicul. la care a clacsonat vreo 20-25 secunde, iar soferul care avea semnele de incepator s-a speriat si a trecut repede pe banda 2, iar soferul care a clacsonat a gandit sa se puna si el pe banda 2 in fata lui sa il opreasca, la care amandoi sau oprit si la care si eu m-am oprit, soferul nervos a coborat jos si a inceput sa ii dea cu pumnii in geam celui cu semnele de incepator, el speriat nu s-a miscat de o virgula, iar eu nu am putut sa nu ma abtin sa cobor si sa il "trag de ureche" pe soferul agresiv, asa ca nu de multe ori semnele te ajuta, de obicei soferii care vad ca ai semnele de incepator nu isi maresc atentia, pentru ca pentru asta si folosesc, sa atentioneze, soferii te depasesc cu viteza, uneori si pe neasteptatelea pentru ca ei sunt soferi iar eu pe langa tine nu gresesc pentru ca tu esti un incepator, si asa e esti incepator. dar lumea nu prea intelege adevaratul sens, ma scuzati pentru expresiile scrise gresit happy

| Denila123 a răspuns:

Deseneaza un semn exclamari pe o foaie galbena si cu scoci o lipesti pe geam

| PringAloe a răspuns:

Fiindca ai luat recent permisul ar trebui sa stii ca fapta este contraventie, se sanctioneaza cu 2-3 puncte amenda, respectiv 140-210 lei (un punct amenda este 70 lei, incepand cu acest an), conform OUG 195/2002, republicat, art.99, alin.1, pct.12, citez:
"ART.99.(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
12. nerespectarea obligatiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai putin de un an vechime de la dobandirea permisului de conducere;" Numai bine!

| PringAloe a răspuns (pentru PringAloe):

Vreau sa ma corectez, sau actualizat lucrurile acum este 2-3 puncte amendă (290-435 de lei)

| TotulAÎnceputPe28 a răspuns:

10 milioane, am înțeles, depinde și de polițist, eu zic să pui semnele de începător pentru că nu te încurcă cu nimic.winking

| suntserios a răspuns (pentru TotulAÎnceputPe28):

Ti a venit o suma asa in minte si ai scris-o aici?