| anonim_4396 a întrebat:

Daca o masina second din Germania are ITP-ul german nou, mai trebuie ridicata pentru verificare? N-ar trebui sa fie tehnic functionala daca l-a obtinut?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca are TUV-ul valabil, poti scoate numere provizorii din Germania, si circula inclusiv in Romania cu ele, pana expira numerele. Cand nu are TUV valabil, poti scoate doar provizorii rosii din Germania, care sunt valabile doar la ei in tara.
Daca aduci masina din Germania in Romania, si vrei sa o inmatriculezi, faci omologarea oricum, care include si ITP. Nu ai cum altfel.
TUV-ul este recunoscut doar in trafic, la omologarea RAR nu conteaza daca a circulat pana ieri cu actele germane, sau zacea abandonata de un deceniu.