| Andreiu68 a întrebat:

Daca permisul de conducere mi-a fost retinut pe termin de 90 de zile pe data de 8 ianuarie la ora 21:00 am voie sa il iau pe data de 8 aprilie de dimineata? Sau trebuie sa ma duc a doua zi sau dupa ora 21? Sau imi vine prin posta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de suspendare este pe zile si nu pe luni, asa ca il poti primi incepand cu 9 aprilie iar restituirea se dispune de catre seful politiei rutiere, dupa ce depui o cerere, bineinteles ca in timpul programului si nu noaptea. Nu se trimite prin posta.

| Andreiu68 explică (pentru Ioandelasal):

Si cererea o pot face si acasa si sa ma duc cu ea de-agata acolo? Sau trebuie ceva special un formular?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreiu68):

Nu stiu daca exista cerere-tip, n-am avut asemenea probleme. Cred ca o poti face de acasa si doar s-o depui. In orice caz poti intreba la politia rutiera, chiar si telefonic.

| Violleta2022 a răspuns:

Il poti ridica pe data de 9 aprilie, de dimineata!
Oricum, nu munceste nimeni seara, dupa ora 5.

| Aaaaaazzzz a răspuns:

Și mie mi-a luat permisul tot pe 90 de zile. Pe 30 Decembrie și eu vream să știu dacă îl trimite prin posta sau trebuie eu să îl iau. Dar dacă trebuie să merg eu să îl iau are ceva dacă merg peste vreo 4 luni pentru că nu pot pe 30 Martie când expira cele 3 luni?