| Adrian_Adi_1995_yPVt a întrebat:

Daca pun anvelope de marimea r14 in loc de r15 am viteza mai mica decat in bord?

Răspuns Câştigător
| NeaNicu78 a răspuns:

Nu, pe o mașină se pot pune diferite dimensiuni r13, R14, r15 etc... Sa zic la o janta de 13 dimensiunea cauciucului este 175 / 70 / 13 daca pun o janta pe 14 atunci îmi trebui cauciucul cu dimensiunea 175 / 65/ 14, dacă o să pun pe 15 îmi trebuie dimensiunea cauciucului 175 / 60/ 15 aceste dimensiuni se pun pentru că mașina sa își păstreze viteza indiferent de jante, exemplul dat de mine este pentru Opel Astra F, dimensiunile jantelor ( sunt mașini cu R16, r17, chiar și r20 dotate din fabrica cu aceste dimensiuni), aceste diferite dimensiuni sunt făcute pentru a putea echipa un autoturism cu niste discuri de frana mai mari, etriere mai mari pentru a frana mașina într-un timp mai scurt și în siguranță. Sper că te-a mulțumit descriere, îți urez sănătate și împlinirea tuturor dorințelor alaturi de cei dragi.

1 răspuns:
| blzer a răspuns:

Nu.