| imihaistoian a întrebat:

Daca stiu numarul unei masini de unde pot afla de pe internet informatii a cui este masina?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politia nu e obligata sa faca nimic... de asta in cele mai multe cazuri nici nu face. Se deschide un dosar si atunci il cheama la politie. Este greu de facut legatura intre el si masina ta... cu martori. Daca nu doreste sa se prezinte, il cheama in instanta. Daca nici acolo nu doreste, se consiera ca a pierdut procesul si abia atunci tu iti poti incepe procesul de recupere a banilor pentru reparatie.
Tipul respectiv NU poate fi obligat de Politie sa-ti dea asigurarea lui si nici datele lui! Nici daca faceti accident, daca vinovatul nu este de acord, nu ti-o da si gara. Tu, ca sa-ti recuperezi banii pentru reparatie, il dai in judecata si abia atunci recuperezi banii pentru reparatie si daca esti destept si cheltuielile de judecata.
Cu datele personale ale cuiva poti face multe... nu iti doresc sa afli ce ti se poate intampla.
Deci repet : daca o masina ti-a facut ceva, ori o rezolvi atunci cu respectivul, ori trebuie sa ai dovezi clare si martori si mergi la Politie. Tu de ce crezi ca sa iau astia la omor in trafic? Pentru ca stiu ca ori trec peste incident si inghit in sec, ori o comit grav, ca sa se razbune.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti afla de pe internet, nu ai acces la baza de date a politiei ori a organului de impozite, in acestea este inscrisa masina.

| onasis1961 a răspuns:

Această informaţie se găseşte numai în baza de date a poliţiei rutieră.Nu este disponibilă cetătenilor.Se poate da informaţii numai dacă cunoşti pe cineva care lucrează sau dacă ai motive întemeiate cu o plîngere mergi la rutieră şi in funcţie de gravitate te va informa cine este respectivul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru onasis1961):

Nu te informeaza de nimic. Nu au dreptul sa divulge date confidentiale. Cum ar fi sa-ti iau si eu CNP-ul tau si sa-mi fac un credit?
Faci plangere, o inregistrezi, ei cheama la cea mai apropiata sectie de politie persoana respectiva, analizeaza cazul si daca este nevoie, va cheama fata in fata.
Daca ai de impartit ceva cu vreunul, o faci pe loc sau nu o mai faci deloc. Exista si optiunea de "hai sa-l cautam cu baietii", care nu prea da roade, pentru ca i-o faci decapotabila si poate nici nu e a lui.

| onasis1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar dacă-ţi loveşte masina, fuge de la locul accidentului, polţia este obligată să-l aducă pe individ să.ţi dea asigurarea.Iar acolo ai toate datele ce Dumnezeu.îţi dau eu datele personale ce faci cu ele? Nu faci nimic! CNP poate şi poştăriţa şi cei unde duci bonurile de masă şă dispună de ele.ŞI?

| anonim_4396 a răspuns (pentru onasis1961):

Politia nu e obligata sa faca nimic... de asta in cele mai multe cazuri nici nu face. Se deschide un dosar si atunci il cheama la politie. Este greu de facut legatura intre el si masina ta... cu martori. Daca nu doreste sa se prezinte, il cheama in instanta. Daca nici acolo nu doreste, se consiera ca a pierdut procesul si abia atunci tu iti poti incepe procesul de recupere a banilor pentru reparatie.
Tipul respectiv NU poate fi obligat de Politie sa-ti dea asigurarea lui si nici datele lui! Nici daca faceti accident, daca vinovatul nu este de acord, nu ti-o da si gara. Tu, ca sa-ti recuperezi banii pentru reparatie, il dai in judecata si abia atunci recuperezi banii pentru reparatie si daca esti destept si cheltuielile de judecata.
Cu datele personale ale cuiva poti face multe... nu iti doresc sa afli ce ti se poate intampla.
Deci repet : daca o masina ti-a facut ceva, ori o rezolvi atunci cu respectivul, ori trebuie sa ai dovezi clare si martori si mergi la Politie. Tu de ce crezi ca sa iau astia la omor in trafic? Pentru ca stiu ca ori trec peste incident si inghit in sec, ori o comit grav, ca sa se razbune.

| Never4ever a răspuns:

Nu poţi afla de pe internet.Doar poliţia poate afla de la baza lor de date.

| alexax a răspuns:

Tocmai am vb cu cineva care lucreaza in politie si mi-a zis ca au o baza de date in care poti sa vezi a cui e masina. E foarte complexa dar numai politistii au acces la ea. Daca ai pe cineva care lucreaza in politie cred ca te poate ajuta. Nu se fac publice informatiile din baza de date.

| yasmina99 a răspuns:

Da, cu un program special

| anonim_4396 a răspuns (pentru yasmina99):

Si anume?