| fasfasfasafas a întrebat:

Daca te opreste politistul si nu ai carnetul la tine, ce patesti?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a nu prezenta permisul de conducere, deoarece nu il ai la tine, constituie contraventie si se pedepseste cu amenda de la 6 la 8 puncte-amenda, in prezent de la 870 lei la 1.160 lei.

| mihai69 a răspuns:

Iei amendă, ce crezi? Evident, după ce te verifică să vadă dacă ai totuși unul valabil pentru mașina pe care o conduceai când te-au oprit. Că dacă nu ai nici așa... e de dosar penal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iei amenda.
Acum vreo 6 ani era 400 de lei, nu stiu acum cat mai e, ca s-a dublat punctul de atunci.

| Balanica12 a răspuns:

Pai in primul rand iti da amenda, dupa se uita in baza de date sa vada daca permisul de conducere este valabil. "Perchezitioneaza" actele masinii si dupa mai mult ca sigur iti va spune ce sa faceti. Posibil sa te duca la o unitate de politie pentru dovedirea permisului. Dar amenda sigur nu va lipsi. Cam atat ar trbuii sa-ti faca. Mersi! :*