| George1337 a întrebat:

Daca un om conduce baut, dar regulamentar o masina pe drumul public iar un altul treaz intra cu masina in el, de unde reiese ca normal ar fi vina celui treaz, toata vina cade pe cel baut?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E cupla comuna. Celui vinovat de accident i se aplica sanctiune pentru ce a facut, celui baut i se aplica sanctiune pentru conducere sub influenta alcoolului. Asigurarile nu prea platesc pentru soferi bauti asa ca...

| johnnny123 a răspuns:

Nu există "băut dar regulamentar". Dacă ai alcoolemie peste limita admisă atunci nu ești regulamentar, chiar dacă nu comiți alte încălcări ale legii.

În cazul descris, ori este culpă comună (dacă se poate demonstra că a fost vina șoferului treaz) ori este exclusiv vina celui băut. Asta pentru că întotdeauna cel băut este primul suspect, din motive evidente.

Iar dacă nu există altă formă de a dovedi vinovăția decât cuvântul celui băut împotriva cuvântului celui treaz, întotdeauna se dă câștig de cauză celui treaz.

| gabicoo a răspuns:

Accident pe o șosea. Mașina făcută zob, un copac rupt. Două victime soț și soție. Polițistul îl ia deoparte pe soț și îl întreabă:
- Fii sincer și zii cât ai băut?
- Știți domn' șef două beri și o jumate de vin!
- Și ăsta era motiv serios să-ți lași soția la volan?
laughing

| Goete a răspuns:

Sunt culpati ambii, si daca, de exemplu, cel treaz moare pentru ca - prin greseala lui, a provocat accidentul - cel baut, care altfel nu ar acea nici o vina, este condamnat pentru ucidere din culpa.

| Panamax a răspuns:

Acum depinde cat de baut este si politistul care face constatarea.

| TheGentleman a răspuns:

Pentru că nu ai voie să bei. Reflexele si vederea periferică sunt afectate de băutură. Se poate considera că ai fost incapabil să eviți producerea accidentului.

| adryang78 a răspuns:

Nu. În acest caz se va deschide dosar penal celui băut, dar dacă și celălalt are o parte de vină, în caz de proces cel mai probabil se va da verdict de culpă comună.

| George1337 explică (pentru adryang78):

Ca tot veni vorba de culpa comuna. Asta inseamna ca fiecare isi repara singur masina? Si daca pica culpa comuna, ambii soferi raman fara permis? Sau din start raman ambii fara permis?

| adryang78 a răspuns (pentru George1337):

Cel băut rămâne sigur fără permis.
Celălalt - depinde de gravitatea accidentului (cu sau fără victime), ce articol anume a încălcat etc.
Treaba stă astfel:
- șoferul treaz va pretinde despăgubiri, presupun, iar aici sunt 2 scenarii:
1. cel băut acceptă să plătească (la mica înțelegere), poliția va specifica acest lucru în dosarul penal (pe care oricum i-l vor deschide), deci vor spune că părțile s-au înțeles pe cale amiabilă și cel mai probabil procurorul va decide neînceperea urmăririi penale (dacă este la prima abatere)
2. cel băut nu acceptă înțelegerea amiabilă, așa că singura soluție pentru celălalt este să-l dea în judecată; la judecată se va dovedi că este culpă comună, așa că fiecare își va suporta cheltuielile de judecată și reparația mașinii.

| Mad1 a răspuns:

Cade pe ambii