| claudiualin5 a întrebat:

Dacă vreau sa îi fac rar ul la o mașină dar vreau ca numerele sa fie pe numele mamei iar în carte pe numele meu, se poate?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La RAR te duci tu, ca acolo nu se completeaza proprietarul, ci doar datele masinii. Primesti de la ei cartea de identitate cu rubrica goala la proprietari.
Abia la inmatriculari se trece proprietarul, dar nu poate fi o persoana in certificat, si alta in carte. Probabil vrei inmatricularea pe numele mamei pentru costul asigurarii (asa am facut si eu), deci va fi trecuta ea si pe cartea de identitate, si pe certificatul de inmatriculare. Singura modalitate este sa te mentioneze si pe tine in certificatul de inmatriculare; exista procedura asta, dar trebuie niste acte in plus la dosar, eu m-am lasat pagubas de fiecare data.
Pe polita RCA sunt trecut ca si conducator auto, dar asta nu prea ma ajuta la nimic.
Daca vrei drepturi depline asupra masinii, fara sa fie necesara prezenta proprietarei (mamei), inchei o procura de imputernicire, la notar. Ai nevoie de procura, mai ales daca intentionezi sa iesi din tara cu masina.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio logica ce scrii tu acolo. Numerele nu sunt pe numele nimanui.
Masina e pe numele celui care aparte in CIV si certificat. Numerele sunt alea masinii