| anonim_4396 a întrebat:

,,dau funda,, am un scuter chinezesc in 4 timpi si mi-am bagat nasu la motor de am schimbat chit si altele si acum porneste dar cand accelerez se opreste si chiar daca nu accelerez el tot se opreste, deci ii dau benzina accelerandu-l, il pornesc si apoi se opeste, unde o fi problema, compresie are, am umblat la carburator la reglaje, unde e problema?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Supapele admisie, evacuare le-ai reglat jocul 0.10 admisie, 0.15 evacuare? Daca ai umblat la carburator regleaza surubul amestec, il inchizi de tot apoi il desfaci 1, 5 ture.Cel de relantiu reglat la 1/4 din acceleratie si trebuie sa porneasca! Bafta Dinu!

| DmdDinuMarius a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Pai cum sa reglez supapele la 0.10 si 0.15 cum masor, cred ca de acolo ar fi problema, da semnele de la lant sunt puse bine m am uitat pe net, ca am dat si de acesta problema, bujia e noua

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru DmdDinuMarius):

Prima data iti faci rost de lere supape. Tragi pistonul la punctul mort superior (PMS). Ca sa fi sigur dai bujia jos si bagi o surbelnita mai fina si invarti motorul pana cand a ajuns pistonul la PMS, in acelasi timp controlezi daca, coincid si semnele de pe pinion cu cele de pe chiuloasa. Supapele trebuie sa fie inchise. Iei lera de 0.10 si o bagi intre culbutor si supapa de admisie, trebuie sa intre precis daca nu desfaci cu cheia de 10 contrapiulita surubului de reglaj dar in acelasi timp tii si contra cu un patent de surubul de reglaj (unele motoare au taietura pentru surubelnita).Pui lera din nou si strangi cu patentul incet surubul de reglaj pana cand lera abia aluneca intre culbutor si supapa. Acum iei cheia de 10 si strangi contrapiulita de pe suruib, dar tii si cu patentul de surub ca el sa nu se mai miste pana il strangi. Apoi iei lera de 0.15 si urmezi acelasi procedeu si pentru supapa de evacuare!

https://www.youtube.com/watch?v=zaMjuJJXTKw

http://www.youtube.com/watch?v=2MoPH1oCAds

3 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Cred ca l-ai pus la semne cand i-ai pus lantul!