| anonim_4396 a întrebat:

De câte ori trebuie să fie alimentată mașina cu benzină?
De câte ori pe săptămână/lună și cât ține o alimentare cu benzină?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu ai sa gasesti un raspuns la ceea ce ai intrebat, perfect valabil.
fiecare masina consuma in felul ei, consumul e dat de factori precum : cilindreea motorului, felul combustibilului (ca e benzina, ca e diesel ), felul cum se conduce - mersul sportiv aduce un consum crescut, iarasi mersul bara la bara in oras aduce un consum mult mai mare decat cand esti intr-o treapta mare de viteza pe autostrada.
Ce nu stiai tu este ca si tipul anvelopelor sau clima influenteaza consumul, vara ai un consum si iarna altul cu aceeasi masina.
Cat tine un plin de benzina depinde de factorii de mai sus si nu in ultimul rand pe ce DISTANTA mergi!
In rezumat, consumul e influentat de :
-cilindreea masinii, cu cat e mai mare cu atat consumul e mai mare, adica 1.4 benzina nu consuma mai mult decat un 4.0 benzina happy
- stilul de condus, stilul "batraneste" e mai eficient decat stilul "agresiv"
-anvelopele, calitatea lor si mai ales sa fie umflate corespunzator la atati bari recomandati de producator;
- si nu in ultimul rand DISTANTA parcursa.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare masina are in bord un ceas indicator, care arata cata benzina ai in rezervor.
Cand limita ajunge la ultimile 2 liniute, este indicat sa cauti o benzinarie si sa pui benzina, insemanand ca mai ai doar 10% din rezervor si se goleste.

Unele masini mai noi au in bord un fel de cronometru, care iti spune tot timpul cam cati km mai poti merge cu benzina din rezervor. Asadar, cand cornometrul iti spune ca mai poti merge 20-30km este bine sa cauti o benzinarie si sa umpli rezervorul.

Cand pleci la drum lung, este bine ca intotdeauna sa pui rezervorul plin cu benzina si cand ajunge limitatorul la 50km, sa te uiti dupa o benzinarie sa faci din nou plinul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai la mine a tinut 7 ore o alimentare... ca am facut un drum lung.
Urmatoarea alimentare a durat 2 luni ca nu am folosit masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu benzina? Deloc, daca e diesel sau electrica laughing
Eu pun motorina cam de doua ori pe luna, cate 45l, deci 90 de litri pe luna. Asta doar pentru nevoile mele, fara calatorii lungi. Intr-un concediu fac si 3-4 plinuri, intr-o saptamana.
Consumul e intre 5 si 6 litri de motorina la 100km.

| NLS a răspuns:

In functie de:
++ consumul la suta de km (care variaza intre 4, 5l/100km la o masina Diesel cu motor de 1600cm3... pana la 15l+++/100km, daca ai monstri cu motor urias)
++ dimensiunea rezervorului (unele au rezervor de 40l, altele de 75l )
++ cat circuli, si pe unde (consumul in oras, unde franezi des, e mai mare decat cel de pe autostrada)

Eu alimentez o data la 4 saptamani, pentru ca nu circul prea mult (aproximativ 55km pe zi, 5 zile pe saptamana, si in weekend mai fac vreo 15-20km in total).

Consumul il am de 5.0-5.3l%,
masina e Diesel (dar Euro 6),
motor de 1600cm3,
rezervorul are 48l.

PS: La benzina e asemanator, doar ca e putin mai mare consumul.
Poti aproxima 6-6.5l/100km, daca e un model mai nou, si are motor de 1600-1800cm3.

| AlexandruInu a răspuns:

Salut,nu este o regula, alimentezi dupa stilul de condus, dupa activitatile pe care le faci.
Eu am mai multe masini si benzina si diesel...
Am un Logan MCV 2007 cu motor 1.5 dci, rezervor de 55L si alimentez full cam o data la 2 saptamani, uneori chiar si mai des, fac cam 100 km pe zi.
Am si un E90 benzina dar masina asta cere cam la o sap sa zic un full,pentru ca benzina trage mai tare si automat consuma mai mult,pentru, seara cand mai ies cu ea sare de consumul normal...
În concluzie, nu este nici o regula alimentezi in functie de consumul masinii, de activitatile desfasurate, de stilul de condus si dupa buget normal.