| cristi10grei a întrebat:

De ce avioanele nu sunt fabricate din acelasi material din care sunt facute cutiile negre?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa reziste la presiunea atmosferica ridicata si conditiile climatologice sant mult diferite fata de cele de jos altfel se face o bresa si de la presiunea acumulata pierde controlul picand la sol

| KodrutZ a răspuns:

Din acelasi motiv din care nici masinile nu sint toate blindate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cutiile negre sint facute din otel si alte tipuri de materiale extrem de rezistente si foarte grele. Avioanele sunt facute din aluminiu, otel inoxidabil, titan,, si mai nou carbon.Deci daca sar fabrica din otel sau plumb, materiale care se foloseste la cutiile negre nu ar mai putea decola.

| vladeusebiu a răspuns:

Cutiile negre sunt facute din fier si daca avioanele ar fi facute din fier ce s-ar rezolva? la impactul cu solul tot face poc. Avioanele sunt facute in general din aluminiu ca sa fie mai usoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladeusebiu):

1.Cutiile negre nu sunt facute din fier! Ci din otel si plumb.
2. Daca avioanele ar fi facute din fier ar putea decola dar cu 6 motoare de cate 50.000 cai putere fiecare.pt ca un avion cu 300 de locuri facut din fier cantareste de 10 ori sau de 15 ori mai mult decat unul cu 300 de locuri facut din aluminiu si fibra de carbon... Unul facut din fier sau mai bine otel ar fi mult mai rezisten la un accident decat unul din aluminiu...ala din aluminiu si carbon are tabla de 0.5 mm iar ala din otel tabla de 10 cm,, tabla sar indoi mult mai greu..Nu iti face griji ca nu face niimic poc daca avionul este din otel sau fier. Avionul e mai rezistent.

3. Cati ani ai?laughing

| vladeusebiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Oelul este un aliaj ce contine la randul lui fier, Avioanele au in medie 800km/h chiar daca ar fi facute prin absurd din fier la un impact cu solul tot ar face poc.
Motoarele avioanelor din prezent au 40.000-50.000 CP.

| cristi10grei explică (pentru anonim_4396):

Am 28 de ani si a fost o intrebare sa vad cate lume stie happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladeusebiu):

Pune mana pe gramatica mai baiete.tu si cu poc ala al taulaughing)Sunt avioane care au si 111.000 de cai putere.Dar eu am zis 50.000 pe motor la un avion cu 6 motoare nu doua cum au altele.