| bleakk a întrebat:

De ce credeti ca pretul acestui Golf 5 este asa mic in comparatie cu alte modele de golf 5?
http://olx.ro/oferta/volkswagen-golf-5-2006-ID4jbMM.html #cd78be8ce1; promoted

8 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Fac referire la masini in general.
Diferentele intre masini sunt:
- 2 usi sunt mai iftine decat cele in 4 (cum este si in cazul tau)
- motor mic pret mai mic decat cele cu motor mai mare (cazul tau)
- motorul pe motorina este mai scump decat cel benzina (cazul tau)
- masina break mai ieftina decat celalate
- dotari cu cat sunt mai putine cu atat e mai ieftina
- kilometri cu cat are mai multi rulati scade in pret.
- varsta masinii
Si multe altele.
Hyundai nu iti recomand deoarece are interiorul cu un design nu foare placut si cu multe plastice (este facut mai din topor).
Mergi pe ce ai postat initial, este ok si ca pret.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e deloc mic. Asta e pretul lor.
E motorizare mica, in 3 usi... Astea sunt cele mai ieftine. Golf 4 1.4 16V in 3 usi, iti cumperi cu 1500 inmatriculat, taxa nerecuperata. Si diferenta dintre ele e doar la aspect, si soft motor.
Majoritatea Golfurilor 4 1.4 16V au 75cp, pe Golf 5 si ultimele 4, aceleasi motoare dezvolta 101cp si se conduc ceva mai bine.
Nu sunt insa prea fiabile, iti recomand sa fugi de ele.
La bugetul asta cumperi Astra H, un concurent mult mai reusit, fata de Golf 5, cu tehnologie mult mai avansata, si tinuta de drum agresiva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru bleakk):

Sincer, nu stiu nimic despre Hyundai.
Mi se par masini simple si fiabile, dar nu avut ocazia sa le testez.
N-am auzit de probleme pe la ele, dar pe unde am lucrat eu, nu apareau. Nici la mecanica, nici la tinichigerie, nicaieri n-am dat de un Hyundai.
Am un Hyundai Pony din 95-96 la mine in curte, e avariat, ar trebui sa il fac, dar e model foarte rar si nu gasesc piese... Accent e model popular, nu are problema asta.

| bleakk explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si arata destul de ok ca deisgn. Iti dai seama ca pe mine, la 18 ani, ma intereseaza sa arate cat de cat frumusel

| OldSoul a răspuns:

Pentru inceput e modelul in 2 portiere, motorizarea e una mica, nu prea ai putere, si nici consumul nu e tocmai cel mai bun nu e tocmai cea mai cautata versiune, plus ca are aproximativ 170. 000km, daca sunt reali nu e foarte mult, dar daca sunt falsi... nu e tocmai bine. Deci in principal cam asta ar fi pretul ei...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

E un cazan obosit, cat ai vrea sa coste. Eu nu l-as lua nici gratis.

| BigG a răspuns:

Pentru ca ii in doua usi si neinmatriculata. Cat vrei sa fie o masina de aproape 10 ani?