| WayhaughtK a întrebat:

De ce credeti femeile conduc mai prost decat barbatii?

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au multe probleme pe cap, in schimb un barbat e scutit de multe neplaceri.

| aXy99 a răspuns (pentru mgtow):

Poftim!?

| mgtow a răspuns (pentru aXy99):

O femeie are grija copilului, ce sa puna pe masa, sa bage masina de spalat, calcat, curatenie, si barbatul vine acasa da drumu la tv isi baga pu in ea daca tipa la el atat.

| aXy99 a răspuns (pentru mgtow):

Si ce treaba are asta cu condusul?

| mgtow a răspuns (pentru aXy99):

Se distrage pentru ca se gandeste la chestiile ce trebuie sa le faca

| aXy99 a răspuns (pentru mgtow):

Nu crezi ca fiecare om are problemele lui? E cea mai penibila scuza pe care am auzit-o.

| mgtow a răspuns (pentru aXy99):

Femeile se plang mai mult iar noi nu ne vaitam atat

| aXy99 a răspuns (pentru mgtow):

Asta din cauza ca avem un alt temperament si suntem mai "puternici", tinem in noi, ne exteriorizam sentimentele mai greu.

Bula
| Bula a răspuns:

In general, barbatii gandesc logic, iar femeile sunt intuitive.
Exceptiile intaresc regula.

| RAY a răspuns:

Este o generalizare eronata iar studile spun altceva, cele mai multe accidente, amenzi le primesc barbati, nu pentru ca ar fi mai mult si pentru ca sunt mai putini atenti la drum

| anonimg a răspuns:

Timpul de reacție la femei este mult mai lent (capacitatea de a reacționa chiar înainte de a fi terminat gândul). Ele nu se nasc cu acest dar; puține sunt cele care l-au dobândit.
În schimb, sunt puțini bărbați care nu s-au născut cu darul acesta.
Nu degeaba multă vreme (în multe state) femeilor nu li s-au dat voie să conducă.
Am cunoscut și femei care conduc mai bine ca mulți bărbați cu experiență. Dar acestea sunt puține la număr.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

De unde ai scos-o pe asta cu timpul de reactie al unei femei e mult mai lent decat al unui barbat?
Adica sunt mai proaste, si subdevelopate sau ce vrei sa zici?
Si nu li s-a dat voie sa conduca in alte tari din cauza ca sunt proaste.
Ci ca sunt subjugate.
Tocmai din cauza religiei pe care tu tot o lauzi pe aici.
Dar suntem in 2019, si tot mai multe tari au ridicat restrictia asta.
Asa te invata religia ta? sa zici ca femeile sunt inferioare barbatilor si ca au o capacitate de gandire si timp de reactie mai mari decat ale unui barbat?
Vezi ca tot gunoi esti? In alte parti cu dumnezeu in brate si tii predici altora, si aici blamezi femeia si o faci proasta.
Vezi ca ai avut sau ai o mama.
happy Cunosc o gramada de femei soferite, care conduc mai bine, si mai prudent ca un barbat, si am mers cu colege de munca, si 400 km pe zi cu munca. Nici o data nu m-am indoit de ele, sa de capacitatea lor de a conduce.
Treceau gibonii pe langa ea cu 200 pe autostrada, si dupa 20 30 km, erau infipti in copaci. Si ziceam dinainte cand ii vedeam, sa vezi ca asta putin mai sus e gata.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce faci tu nu este bine. Ai auzit de expresia "Nu omorâți poștașul?"
Dacă oamenii se simt mustrați pentru păcatele lor, pentru viața lor care este străină de Dumnezeu este un lucru bun, pentru că este de la Dumnezeu pentru binele lor.
Ceea ce ai făcut tu se numește mărturie mincinoasă, pentru că eu nu am zis și nici nu am dat de înțeles că femeile sunt proaste. Când vei vedea că am dreptate și îți va fi greu să îți ceri iertare, să știi că deja te-am iertat. În mine nu există niciun gând și nici un sentiment rău împotriva ta.
În general femeilor le este frică să conducă; se întâmplă asta chiar și în rândurile acelora care au luat carnetul. Pe când bărbatul -fiind creat altfel- îi face plăcere să-și înfrunte această temere dacă ar avea parte de ea.
Și da, o femeie reacționează mai încet decât un bărbat; nu pentru că este proastă, ci pentru că așa este construcția ei. Așa a creat-o Dumnezeu. În schimb femeia are alte capacități care le depășește pe cele ale bărbatului. De exemplu, ea poate să facă mai multe lucruri în același timp (să vb la telefon, să facă mâncare și să schimbe un scutec), lucru care l-ar înnebuni pe un bărbat pentru că ar fi ceva extrem de greu pentru el. Pe când femeia face lucrul acesta cu ușurință. Femeia se mișcă mult mai repede aici. Pe când bărbatul este nevoit să le facă pe rând: va lua oala de pe foc; va termina de vorbit la telefon, va schimba scutecul și apoi va pune iarăși oala pe foc.
Deci nu este vorba de prostie, ci de capacități.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Mi-am dat seama ce om esti.
De unde ai tu statistici cu femeile care le e frica sa conduca?
mama conduce, sora mea conduce, am o gramada de femei in familie care conduc, si n-au facut nici o data accident.
Si condus poate 10k km pe an happy sau si mai mult.
Asa a creat dumezeu femeia? Cu capacitati limitate la condus?
Mare bou esti.
Femeia e egala barbatului.
Si la gandire si la tot.
Un puturos de barbat care sta in pat toata ziua, nu va avea forta sa sparga lemne toata ziua.
La fel si cu femeia. Daca o tii acasa si nu o lasi sa se dezvolte, si o tii in bucatarie, normal ca nu stie sa conduca.
Cel putin la tara, sunt femei care fac curat in grajd, dau la sapa. curata porumb, sapa in gradina, pune rasaduri de rosii, Munceste mai mult ca un barbat sau cot la cot cu el.
In Unviversu ala al tau la oras, poate tu asa ai, prietene proaste, femei.
Sau familie.
Poate maica-ta.
sau nu stiu de unde generalizezi tu asa, ca o femeie nu poate conduce.
Sunt o gramada de femei sofer pe tir, fara accidente, si fac europa, fara nici o treaba.
Capacitati. Capacitati sau religia curului pe care tu tot o lauzi pe aici?
Ca femeia e buna doar la schimbat pampersi si facut mancare si curat.
Uite, eu cateodata sunt eu singur cu fi-miu acasa, si eu schimb si pampi si fac si curat.
Mare ****.
Suntem egali, si daca religia ta ortodoxa spune altfel, cum ca femeia e mai inferioara decat barbatu, si tu predici asta pe aici, atunci esti un mare dobitoc.
Si gata.
Daca mai vad un singur comentariu, lasat la copii, de tine, cum le bagi in cap toate cacaturile despre religia gatilor ma-tii, te reclam la politie,
Toata ziua iti turuie gura aia, si nici macar nu ti-ai pus poza ta reala sau un nume real.
Ca sa stiu si eu cu cine vorbesc.
Anonim ****, suge cucu lu teodosie.
Esti un mare bou.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă te lași stăpânit de ură îți vei face singur rău. Eu n-am nici o treabă, nu mă simt jignit. Dar atunci când faci rău chiar și unui câine, ceilalți care văd asta crezi că se simt bine? Tu strici ziua tuturor care vor citi mesajul tău.
Nu pentru mine o spun, ci pentru ceilalți: șterge mesajul acesta de amenințări și injurii. Sunt o mulțime de oameni (dacă nu chiar toți) care s-ar simți lezați de mesajul tău.
Tocmai de aceea nu a am dat copy &paste: ca să poți șterge fără urme ceea ce ai scris.

| Endoryus a răspuns:

Orientare in spatiu mult mai proasta. De aia ele sunt mai praf la geometrie in anii de scoala. Plus ca se pierd mult mai repede la volan. Claxoneaza unu si uita care e frana/acceleratia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai proaste. Raspunsul se gaseste chiar in intrebare. Cate femei inventator, pictor, etc. stii? Faptul ca Viorica este prim-ministru spune multe despre noi ca popor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta voiam sa zic si eu.
Femeile iau mai rar amenzi ca barbatii, ca sunt mai precaute si nu merg cu 200 prin oras.
Cred ca se zice asta, pentru ca vine ghiolbanu de taran, cu 200 in oras, si femeia merge cu 50, si nu poa sa o depaseasca si zice ca e sofer prost. Si se enerveaza gibonii din trafic ca nu se da vasilica la o parte, sa treaca ala. Cred ca de acolo vine mitu ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o regula. Depinde de cata practica a facut femeia. De obicei, ele sunt conduse de sot sau iubit.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Barbatii au un instict de atentie si veghere mai puternic decat al femeilor. Principala problema la femei este simtul orientarii. Cred ca marea majoritate a accidentelor se petrec datorita lor happy

| mihaigrecu345 a răspuns:

Asta e impamantenit la noi in cap. Au ele creierul mai usor. Crezi asta? Vezi filmul The Krown si mai vorbim noi despre cum a condus Regina Elisabeta. O femeie se poate impune mai bine ca un barbat, si nu uita ca in spatele unor barbati puternici care au ramas in istorie a fost o femeie.

| Plato a răspuns (pentru mihaigrecu345):

Ce legatura au barbatii puternici, istoria? Tine comentariile feministe doar pe subiect. Era vorba strict de condus masini, nu in spatele caror personalitati au stat ele.

| mihaigrecu345 a răspuns (pentru Plato):

Fiecare la ce se gandeste, a conduce in dez: https://dexonline.ro/definitie/conduce
dpdv dex eram pe subiect

| Plato a răspuns (pentru mihaigrecu345):

Observi ca e la categoria auto/moto?