| anonim_4396 a întrebat:

De ce Daciile vechi aveau capota motorului cu deschidere din partea din față a farurilor, pe când restul au deschiderea de la parbriz

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Pentru ca erau atat de handicapati ca nu erau in stare sa fac un sistem de inchidere si siguranta bun si se mai deschideau in mers de la curentul de aer care intra pe sub capota.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este adevarat ce a spus cel de mai sus. Sunt doua curente. Unii ziceau ca este mai usor sa umbli la motor din fata decat din laterala. Normal ca inchizatorile trebuie sa fie in stare buna si chestia cu deschiderea se intampla la cei ce nu le intretin. Daciile si mai vechI (Dacia 1100) avea deschiderea de la volan catre in fata.