| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

De ce Duster nou costă de la 9000 euro în Ungaria și la noi costă de la 12000 euro? De ce e așa?

16 răspunsuri:
| TheWznd a răspuns:

Taxe

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru TheWznd):

Adică?

| Simpatic a răspuns:

Mi se pare ca in Ungaria si TVA-ul este mai mic putin cel putin la electronice stiu ca asa este.
Pe de alta parte de ce te miri, de ex. un VW GOLF 7 R nou in SUA a costat mult mai putin decat daca ar fi fost luat de nou de la mama lui din Germania, de ce? n-am idee dar producatorii mai fac astfel de fidelizeri pentru anumite popoare si le dau un lucru chiar cu oarecare imbunatatiri la un pret mai mic, este vorba de diplomatie, relatii la import-export cine stie ce alte dedesupturi.

| siriusblack98 a răspuns:

In primul rand tot ce pleaca pe international nu are TVA, doar pe intern.In al doilea rand sunt preturi facute ca sa-i ''perie'' putin, sa-i faca sa cumpere mai des de la noi.Astia de la Dacia ies pe profit si daca vand un Duster cu 5k euro, pentru ca nu-i duce atat fabricarea unuia singur.Au dealeri de unde cumpara materie prima si anumite piese la preturi de nimic pentru ca sunt fideli si cumpara en-gros.

| Digikey a răspuns:

Pentru ca politicienii nostri ne considera mai prosti.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Digikey):

Hoție. De asta vor ca noi să nu mai cumpărăm Duster ieftin la noi.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru siriusblack98):

La Ungaria tva e mult mai mic la mașini și nu sunt taxe. La noi plătești tva cu mult și în plus taxa. Hoție frate.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Simpatic):

E mult mai mic tva și nu sunt alte taxe ca la noi. Suntem proști ca cumpărăm Duster mai scump la noi. Pe de o parte dealerii îți fac reduceri mai mari în Ungaria și Germania, în România e zero.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Dar,dar ce am vrut eu sa zic este ca tot ce vindem la export nu se da cu TVA. Orice produs este vandut cu pretul fara TVA.Adica ei il iau mult mai ieftin. Iarasi, ce importam noi indiferent de unde nu luam cu TVA adaugat, TVA-ul se adauga doar la noi in tara pentru vanzarea pe intern.Si cu toate astea cica tot n-are tara bani.In maxim 20 de ani nu mai e de trait aici.

| goguPatent a răspuns:

Si ce te opreste sa cumperi din Ungaria?
Sau du te in Olanda unde pleaca de la 17.000 euro un duster

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru siriusblack98):

Asa e. Numai în România vezi cea mai mare prostie. Asta e vina guvernului.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că noi e proști!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru siriusblack98):

Exact, din ce produce si exporta mai mult, costurile per produs sunt mai mici.

| Simpatic a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Pai atunci daca crezi ca faci o economie buna cumpara din Ungaria Dusterul nou, desi cred ca ai sa ai bataie de cap cu traduceri si toate cele, cu transcrierea eu mai stiu ce anume.
Dar in final o sa iesi mai ieftin, caci asta este si ideea.
Daca zici ca diferenta este de 3000 de euro eu zic ca merita.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deoarece la noi pune madam firea taxe, din cauza asta sunt asa scumpe, ca numai au ei ce fura.

| Onisim10 a răspuns:

Pentru ca Unguri sunt mai bogati nitel, si la ei se vinde mai ieftin.