| anonim_4396 a întrebat:

De ce femeile conduc mai rau ca barbatii?

40 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intuitie, poate se sperie de viteza sau le sta gandul in alta parte

| mgtow a răspuns:

Poate le e frica la volan sau le sta gandu in alta parte

| Simpatic a răspuns:

Ma bucur ca ai intrebat asta.
Nu exista un raspuns perfect valabil pentru ca intrebarea ta este partial corecta, nu toate femeile conduc mai rau ca barbatii ci doar unele.
Cred ca tine de stiinta in primul rand, barbatii au aceasta latura a soferiei mai dezvoltata decat femeile, e din creier chestia asta, anatomic si constructiv.
Pe de alta parte exista si femei care bat barbati a soferie de nu se vad, sunt femei soferi pe TIR, femei ce concureaza la profesionisti la rallyuri etc
Pe de alta parte foarte multe posesoare de poseta din trafic sunt praf, nu sunt atente, sunt sperioase si fac greseli elementare, nu se asigura cand schimba benzile de circulatie si asa mai departe.
Ce pot eu sa zic in schimb asta poate e si datorata felului lor de a fi cat mai ales (opinia personala) nesiguranta lor de a sofa, le face pe femei sa fie uneori mai prudente si sa conduca mai incet ca si viteza, eu personal consider ca este din cauza faptului ca nu-s sigure pe ele, dar pot fi si alte motive.
O sa-mi sara in cap acum feministele, cele cu pancarte care o tin cu jos discriminarea!

| Adry05 a răspuns:

îs mai rele eventual la parcări și li se întâmplă eventual murirea motorului din cauza.că-s ceva mai speriate, mai emotive și au mai multe zile când se simt rău (schimbări hormonale). dar hai să fim serioși, cred că majoritatea cel puțin a accidentelor grave soldate cu moarte sunt cauzate de bărbați. Femeile maxim zgârâie vreo mașină în parcare sau fac o ciocnire minoră că spre deosebire de bărbați nu le apucă să meargă cu 100 prin oraș să arate ele ce mari inteligente sunt (or fi și de alea, dar mai puține oricum decât bărbații) so, în concluzie, nu știu cine conduce mai prost.

| Violleta2022 a răspuns:

Este doar o impresie eronata, din cauza arogantei si mandriei personale a barbatilor.
Statisticile spun ca sunt de 3 ori mai mult barbati care fac accidente, decat femei, deci conduc mult mai rau ca femeiele.

| Violleta2022 a răspuns:

Este doar o generalizare proasta, fiindca statisticile accidentelor spun de fapt, taman pe dos!

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, statisticile arata taman pe dos, din cauza ca procentajul de soferi masculi este de 2-3 ori mai mare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca in medie, barbatii sunt mai priceputi la masini, decat femeile. Un barbat stie toate sistemele unei masini, are un simt tehnic mai ridicat, stie ce inseamna lucrurile alea (directie, inertie, gropi, etc).
Pe cand o femeie, se ocupa de alte lucruri in viata, iar la volan stie doar cum sa se puna in miscare. Nu stie ce piese sunt intre volan si roti, in general nu merge mai departe de condusul regulamentar/normal, nu face experimente, nu demonteaza chestii, etc.
Un barbat care de la 18 ani se juca de-a driftul cu Loganul pe gheata, si de la 10 ani juca NFS, are subiectul mult mai dezvoltat. Plus ca un condus periculos/haotic inseamna si o acumulare de experienta pe care cineva care merge cu 50km/h cu ambele maini pe volan, nu o va avea niciodata.
Dar asta e doar o medie. Exista multe femei care conduc bine, care simt masina cum trebuie, si stiu destul despre ea, indiferent daca sunt pasionate sau nu.
De multe ori cei care "sunt pasionati", sunt mai paraleli si mai dezinformati decat unii soferi si soferite care considera masina doar o unealta. "Pasionatii" aia au de obicei wallpaper si sapca cu VW/Audi, si merg la service pentru orice bec ars.

| Drimmero a răspuns:

Din ce am vazut eu femeile conduc in simtul regulamentar, dar iti zgarie masina in parcare, cam acolo se opreste pragmatismul lor,, dar sa nu generalizam.

Sunt si barbati care conduc prost, de nu vrei sa mai mergi a 2-a oara cu ei pentru ca era sa faca 3 accidente prin oras in aceeasi seara (am patit), dar si femei care conduc perfect si au experienta.

Daca e sa judecam per total barbatii > femeile la volan.

| Catrice a răspuns:

Ca ne ferim pe sosea de bețivii masculi care se cred în fast&furious.

| Alverto a răspuns (pentru Catrice):

Spune tipa care credea că dacă îi apare un coș pe față are COVID-19

| Catrice a răspuns (pentru Alverto):

Și aici, dragi copilași ați putut citi un citat din marele înțelept al omenirii, Alverto care nu știe ca e Alberto.

| Alverto a răspuns (pentru Catrice):

Știu, dar Alberto e un nume țigănesc, așa că mi-am pus "Alverto" si da sunt marele înțelept, fiindcă sunt utilizatorul zilei (1)

| Catrice a răspuns (pentru Alverto):

Și acum, copilași, vedeți exemplul de om cu o realizare în mediul online și 0 în mediul real.

| Alverto a răspuns (pentru Catrice):

Stai liniștită că dacă m-aș lăuda cu ce realizari am eu in realitate, m-ai face needucat și un grasan. Așa că liniste! App toate propozițiile tale încep cu copilași? Ținând cont că aici nu exista copii

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Lasa-l si tu ce ai cu el, are 13 ani dupa cum afirma desi pare mai mare dupa moaca, in gandire pare exact de cat afirma!

| Andrei200202 a răspuns (pentru Alverto):

Spune unu care n a mai auzit de sarcasm

| Catrice a răspuns (pentru Alverto):

Și acum, copilași, vedeți individul care crede ca TPU e ediția online a ziarului Dacia Literara, accesata numai de oameni cu o anume vârstă.

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Nu știu ma poate e de vina și vremea asta, poate coronavirusul mi-a afectat creierul... habar n-am.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

De la cosul din barbie? nu ai coronavirus!

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Știu și eu... la ce nebunie e prin lume ma aștept să-l iau și de pe net.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Aa, dar tu nu folosesti manusi cand tastezi? si cel putin o masca pe fata!

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Da' ce mai găsesc? Îs prea săracă oricum pentru preturile lor.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Ai dreptate, daca au luat astia tot uleiul de prin super-marketuri...

| minrest a răspuns:

Chiar acum m-a adus acasa o femeie, taximetrista, conducea foarte bine, e taximetrista de un an si ceva.

| Holiday a răspuns:

Pentru ca femeile au in medie capacitatea de a se orienta in spatiu mai redusa.
Exista o singura exceptie. In mall-uri isi recapata subit orientarea si nimeresc cu ochii inchisi orice magazin.

| gabicoo a răspuns:

Un clasic in viata spunea:
"Pe soselele din Romanica circula trei categorii de cetateni: prosti, dastepti si soferi".

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mai rău? Uită-te pe statistici, majoritatea accidentelor grave sunt produse de bărbați, femeile fac doar tamponări ușoare. Ăsta e doar un mit, un stereotip, o idee dată din proști in proști, pentru că oamenii deștepți nu fac generalizări aiurea.

| Ineys a răspuns:

Depinde ce intelegi prin sofat prost si sofat bun. Femeile conduc mai "safe", merg mai incet si sunt mai precaute. Barbatii vor adrenalina si se cred in formula 1. De asta poate sa para impresionant cand mergi cu un barbat la volan pentru ca pare ca sofeaza mai bine ca e mai sigur pe el ca face nu stiu ce depasiri pe care o femeie n-ar avea curaj sa le faca ( si foarte bine face ) etc. Daca e vorba de raliu de curse da, barbatii ar conduce mai bine, dar pe strada in nici un caz.

Nu exista ca un gen e mai bun ca celalalt, doar daca ne referim la forta fizica... corpul barbatilor e construit sa fie mai puternic, solid, etc. In rest nu cred ca avem vreun avantaj consideral impotriva lor.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca una din diferentele majore dintre barbati si femei este acest fapt: barbatii sunt mai interesati de lucruri, obiecte, iar femeile sunt mai interesate de persoane si relatii.

| wildthing a răspuns:

De unde sa stim noi de ce le-a facut natura mai putin indemanatice din acest punct de vedere? E un paradox, pentru ca sunt activitati la care femeile sunt mult mai indemanatice decat barbatii, mai ales acolo unde e necesara atentia, migala si meticulozitatea, deci ar trebui sa fie pricepute si la soferie. Eu ma gandesc ca poate e ceva ce tine de placere. Atunci cand iti place sa faci ceva, in general esti si bun la acea activitate; iar eu stiu multe femei carora nu le place sa sofeze, isi iau permis doar pentru ca e necesar. Femeile carora le place sa conduca, sunt si soferi destul de buni, poate mai buni decat unii barbati. Per total totusi, barbatii sunt intr-adevar mai buni la volan, presupun eu tocmai din acest motiv: pentru ca ei sunt pasionati de asta.

| CleanHeart a răspuns:

Un studiu suna asa ' femeile conduc mai bine si barbatii sunt expusi de 4 ori mai mult la accidente ' nu conducem chiar asa groaznic.

| Alverto a răspuns:

Deoarece nu au acceași adrenalina ca barbatii, sunt mai timide etc. Dar în multe cazuri femeile conduc mai bine decât bărbații

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alverto):

Femeile timide conduc ok, problema sunt alea bolovan la condus, care mai au si tupeu... Ajung in mijlocul intersectiei, in pozitii penibile, si se mai si cearta prin gesturi, de-ti vine sa le iei la bataie. Cand ajungi cu ele la constatare, pentru tine e prima ta constatare din viata, pentru ea mai asteapta inca doi pagubiti. Dar nu se lasa de condus, ea nu e vinovata... E doar ghinion.

| Mosotti a răspuns (pentru Alverto):

Conduc mai bine pentru ca sunt mai atente. Dar nu are legatura adrenalina cu capacitatea de a conduce, ele in general au simtul orientarii mai slab, asta genetic, poate nu se orienteaza, nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e o prostie. Cel mai rau conduc cocalarii

| AwGenetix a răspuns:

Femeile nu pot avea atentie distributiva. este un handicap in privința asta, cu care s-au născut.

la bărbat, atenția distributiva este ceva înnăscut, tangent cu vânătoarea.

Mai pe scurt, cu cat e mai femeie, cu atât conduce mai prost.

Asta nu înseamnă ca o femeie nu poate conduce. Dar pentru ca ele conduc într-un trafic comun, par țestoase lente in gândire.

Dar le iubim, nu? Unde mai pui ca asta e singura calitate a bărbatului. Vânătoare si condus. In rest. ele fac totul mai bine.

| Paula2018 a răspuns:

Eu nu cred treaba asta. Am fost in mașină cu femei care comduceau mult mai bine decât unii bărbați.

| UniData a răspuns:

Nu ai scris intrebarea corect de asta multi iti sar in cap. Da, femeile sunt soferite mai putin bune ca barbatii. Parcat? Parcat cu spatele? Parcat lateral? Plecat de pe loc in deal? Da, sunt bune soferite ca merg cu 10 km sub limita legala peste tot, de asta nu fac accidente. Nu sunt stereotipuri, nu este rautate, nu este nimic de genul. Daca s-ar da lege s-ar interzice carnetul barbatilor din cauza ca conduc cu viteza si multi cand sunt beti. La femei ar trebui sa se interzica pentru ca au 2 picioare stangi si se pierd la volan la primul claxon care il aud din spate. Incurc pedalele mult. Daca nu ma credeti, vedeti pe Youtube. Cati oameni nu au fost calcati pe trecere de catre femei care in loc sa opreasca masina de tot, au accelerat in ultima secunda. Nu mai zic de muritul motorului ca uita sa calce si ambreajul. Repet, nu e rautate. E realitatea.

| PopescuVlad a răspuns:

Nu chiar.