| Bogdan_Salaru_1999 a întrebat:

De ce imi arunca apa din apa de expansie? ....am skoda fabia. Dau fuda!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E presiunea prea mare pe instalatia de racire.
Skoda are motor VW, deci 100% ti s-a dus garnitura de chiuloasa.
Schimba garnitura, apoi masina. Pardon, apoi scapa de VW, si ia-ti masina.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

O posibila CAUZA: Garnitura chiuloasei arsa, intre coloana de apa(racire) si "coloana" de evacuare

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ti se contureaza destul de clar raspunsul, aproape 100% garnitura de chiulasa arsa.Ca sa verifici, pune pe cineva sa accelerereze pana la 2000 de ture si vezi daca iti bolboroseste lichidul in vasul de expansiune. Daca da, ai garnitura arsa.Presiunea care se formeaza in vas impinge lichidul afara.

| nopainkiller a răspuns:

E arsa garnitura de chiulasa si scapa compresia in sistemul de racire. Cauta un mecanic bun ca ala de te-a invatat sa schimbi vasul pentru ca nu etansaza capacul e un mare prost - capacul ala are o supapa de presiune tocmai pentru a nu se sparge vasul/furtunele in situatia in care e motorul tau acum.
Lasa motorul sa mearga pe loc, cu busonul scos si urmareste ce se intampla. Vezi daca ambele furtune de la radiator se-ncalzesc cam la fel, cand deschide termostatul, apoi, apa incepe sa urce-n vas, porneste ventilatorul si apa coboara.
Cel mai sigur mod este de a schimba garnitura de chiulasa.
Mult succes!