| Anomim2025 a întrebat:

De ce închirierea de mașini este așa de scumpă? Am nevoie de o mașina pentru o zi și costă 30 de euro...

Voi ce ați face?

Răspuns Câştigător
| cezar003 a răspuns:

Se presupune ca daca esti sofer si nu ai masina, probabil vi din strainatate si ai urgente, se apreciaza acest neajuns ca un lux necesar si se taxeaza ca atare, exista si o intelegere intre companii sa respecte pret de turistwinking

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inchirierea este scumpa, pentru ca o masina este scumpa. Valoarea masinii scade pe masura ce timpul trece si numarul de km creste, iar firmele de inchirieri trebuie sa isi acopere atat cheltuielile cu achizitionarea masinii cat si cele curente, gen asigurari, intretinere si reparatii, chirie sediu, publicitate etc.

| RAY a răspuns:

E putin man

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un pret chiar decent. e totusi o masina

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fi foarte atent cum o sa conduci ca dac a o strici plătesti toata viața masina firmei de unde o inchiriezi, si ca tot ai intrebat noi ce am face, eu unul nu as inchiria niciodata masină chiar daca nu am, merg cu mijloacele de transport in comun, sigur si fara griji ca as putea accidenta masina cuiva, nu am nu i mi trebuie, am abonament ratb ma plimb cu ce masina vreau eu in baza abonamentului, cu autobuz tramvai etc, si nu dau 30 de euro.

| Kyttynna a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt de acord cu cele spuse de tine.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kyttynna):

Multumesc.

| suntserios a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Realizezi ca nu inchiriaza nicio firma masini fara asigurare nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru suntserios):

Asta chiar nu stiam.

| suntserios a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Toate masinile au asigurare. Tu ca si client, cand o inchiriezi platesti o garantie pentru masina aia. Daca duci masina bucati inapoi ramai fara garantie, iar ei iau si banii tai si banii de la asigurare... win-win pentru cel care inchiriaza.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru suntserios):

Am inteles doar ca nu vreau eu sa inchiriez, intrebarea nu era pusa de mine, am incercat sa i raspund celui care a pus intrebarea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia taxiul, tu ce ai vrea sa i ti inchirieze cineva o masină cu 30 de lei pe zi? Normal ca firma aceea cere taxă mare ca masinile sunt noi sunt ale lor si nu le convine lor ca firma sa piarda niste bani, aiurea.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Se pare ca nu iei in calcul valoarea bunului pe care vrei sa il folosesti prin inchiriere

| Roxin a răspuns:

Pai pentru o zi normal ca e atat.
Eu inchiriez de exemplu pentru 16 zile. Chiar saptamana viitoare inchiriez si platesc in jur de 400 de euro. Mai mult decat ok.