| anonimbuc21 a întrebat:

De ce se poate arde bobina ac? Mașină

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din cauza calității destul de slabe. Bobina respectivă e practic un electromagnet cu rezistență mică (3-4 ohm), care stă sub tensiune pe intervale lungi de timp. E normal să se strice, după câțiva ani. Dacă pui bobină ieftină, se strică mai des.
Compresoarele mai noi nu au acea bobină, au valve care controlează presiunea, și bănuiesc că rezistă mai mult, dar s-ar putea să uzeze pistoanele mai rapid, învârtindu-se nonstop.

| PineapplePizza a răspuns:

Curentul electric are legat de el si un fenomen termic, daca trece un curent prea intens printr-un cablu cu rezistivitate scazuta acesta se poate arde. Cel mai probabil a facut scurt sau a fost instalat necorespunzator.