| PringAloe a întrebat:

De ce se spune ca peste cativa ani masinile diesel nu vor mai putea intra in orase? In ultima vreme am vazut ca motoarele electrice cresc ca si preferinta iar cele diesel din auzite observ ca nu mai sunt asa preferate, insa masinile pe benzina sa zicem ca inca sunt acolo, voi ce parere aveti? Cu trecerea anilor masinile diesel vor fi doar o amintire? Si ca noua generatie (stapana) o sa fie masinile electrice?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Masini viitorului in viziunea mea va fi cea pe apa sau un combustibil ecologic, oricum in viitorul apropiat vom avea si noi masini cu E85 (etanol) momentan la benzina se gaseste in concentratia de 5% etanol si 10%etanol iar pentru E85 (85%etanol +15% benzina) este nevoie de mici modificari la motor= o instalatie speciala pentru etanol si furtune speciale care rezista la acest alcool.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se spune pentru ca multe orase din vest deja au inceput sa implementeze masura asta. Masini diesel sub euro4 deja nu mai au voie prin orase din Germani. Si tendinta se va raspandi rapid in UE.

Deja sunt producatori care nu mai vand masini cu motoare diesel. Volvo si Honda sunt printre ei.

la vw, deja vanzarile de benzina cresc mult fara de cele diesel.

Asa ca da, in vreo 20 ani probabil dieselurile vor fi doar piese de muzeu... in UE. La noi peste vreo 50 probabil

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Daca o sa fim guvernati de unii cu putin creier o sa dispara si la noi in maxim 25. WV mai are citiva ani dupa care o sa spuna stop productiei de masini cu combustie interna (deci si diesel SI benzina) - https://www.drivingelectric.com/......-cars-2026 La noi impozitele sunt PREA MICI pentru masini si proprietate, de aia vezi atitia mosnegi singuri in apartamente cu 3-4 camere din orase mari si sintem sufocati de gioarse. Tie ti se pare normal sa platesti ~10-20 RON lunar impozit pentru o masina? Mie nu. Bine, stiu, accize, benzina scumpa, bla bla, dar totusi. De aia vezi atitea masini cu parti prinse cu banda izolanta, un stop functional, faruri sparte, etc. Cind aia fac plinul, deja isi dubleaza valoarea toata averea lor...

| NLS a răspuns (pentru suntserios):

Exact, mașinile cu Euro 4 sunt deja interzise în câteva orașe din apropierea mea (Stuttgart, Heidenheim, etc), iar de la anul vor fi și cele Euro 5.

Răspuns utilizator avertizat