| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele mașini după ce se rostogolesc fie pe șosea fie într-o râpă abruptă cum mai vedem prin filme, explodează și ard?
Care e cauza exactă?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In filme se intampla asta, pentru efectul dramatic.
In realitate nu explodeaza la impact, ci ies nori de fum, curge combustibil in zona motorului incins, ia foc pe langa motor, se extinde in toata masina, iar cand ajunge la rezervor, explodeaza... Daca are macar 10 litri. Daca e aproape gol, doar pufaie, cu flacari mari. Apoi, din tot incendiul, mai pocnesc anvelopele si airbag-urile.
Bineinteles, producatorii de masini se chinuie sa evite aceste incendii de dupa accident, punand conductele de combustibil in zone cat mai ferite de motor, si programand diferite comutatoare sa opreasca alimentarea cand masina loveste ceva cu putere.
Dar in filme, ca sa nu filmeze 15 minute o masina arzand, prefera sa puna un pachet de dinamita si sa obtina doua cadre de mai putin de un minut, din care sa inteleaga oricine ca persoanele din masina nu au avut nici o sansa.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te uiti la prea multe filme de genul ăsta. In realitate sunt foarte putine cazuri sa explodeze.

| sierra1 a răspuns:

"De ce unele mașini după ce se rostogolesc ...cum mai vedem prin filme, explodează și ard?"

cum ar fi filmul ăla fără efecte pirotehnice, spune și tu...

Răspuns utilizator avertizat
| BabaOarba a răspuns:

Din accidentele prezentate la stiri extrem de putine se soldeaza cu masina arsa. Si mai deloc cu explozii. Nici macar cele pe GPL.

In general masinile care ard iau foc de la instalatia electrica, nu in urma unui accident.

In filme exploziile sunt pentru efecte si pentru actiune. Nu au corespondent in viata reala.