| PringAloe a întrebat:

De ce unele persoane aleg sa dezmembreze o masina (vinderea pe bucati) decat sa o vanda asa cum este la un pret? Scoate mai multi bani prin dezmebrarea masinii?

Răspuns Câştigător
| NoisyLight a răspuns:

În general se scot mai mulți bani din piese, dar banii vin puțin câte puțin.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O fi avand averie grava dar mai usor e sa o duca la remat. Mai repede si banii pe loc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca probabil masina ori are ceva probleme grave... gen motorul nu mai este utilizabil ori probleme cu actele si nu poate fi inmatriculata. Atunci clar ai sanse mai mari sa obtii bani mai multi din vanzarea pe bucati

| sierra1 a răspuns:

Suma componentelor e mai mare ca suma intregului - d-aia!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca... in unele cazuri, la o privire al unui mecanic expert (in principiu) si la sugestia acestuia, poti scoate mai multi bani din piese.

Daca cuiva ii trebuie o piesa, poate oricand sa fie vanduta putin mai scump, chiar si sh.
Dar poate ca si masina avea ceva probleme. Ideea este ca o persoana care cunoaste ar putea sa iti zica asta despre masina respectiva, daca merita sau nu, in functie de ce are pe ea.

Si se fac o multime de bani din vanzarea pieselor. O masina veche o dai uneori ieftin la vanzare, sa te scapi de ea. Dar daca ai aduna uneori piesele pe care le dai... ar iesi mai bine, daca nimeni nu ar cumpara masina sa zicem.

Si stii zicala "cu duzina este mai ieftin".
Zi faina in continuare! ^_^

| StrongHeart a răspuns:

Ca valoreaza mai mult piesele decat masina in sine.