| Eugeniusu a întrebat:

De ceva timp mi se aprinde ABS-ul in bord, si ramane aprins pana opresc motorul. Nu se aprinde la pornirea masinii, ci in mers, si parca se intareste si pedala de franare cu cat ramane mai mult aprins martorul. Totusi, nu se intampla mereu, intr-o zi da, intr-o zi nu. Pe langa acel martor ABS se mai aprinde instant si un triunghi cu o sageata in jurul lui, cred ca face referinta la aceeasi problema.
Unii mi-ai zis ca e doar o mufa ce nu face contact, altii mi-au zis ca sunt probleme la sistemul de franare, ce sa fie?!????

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Problema vine de la ABS care ajuta la o franare fara a bloca rotiile deodata (evitand derapajul) bani sa ai ca te rezolva nea mecanicul numa sa fie de treaba altfel pierzi bani

| relian a răspuns:

Sensorii de la roti ori ai unu defect, ori cablu ceva nu face contact bine, ori is murdari senzorii sau unul dintre ei, Murdari adica cu pilitura chestii de genu asta.Scoate pe rand cate un senzor de la roata si curata-l, apoi baga la loc, ai 4, e cate unu pe fiecare roata. Dupa vezi daca mai apare

| OldSoul a răspuns:

Nu vei primi un raspuns exact.
Din ce spui tu pare vorba despre o masina a grupului VAG, (VW sau Audi cel mai frecvent).
Ei bine, acei martori se aprind in mai multe situatii.
In unele cazuri este o problema la sistemul de franare, (ABS-ESP) de obicei este vorba de senzori, uneori pot aparea acele erori si daca ai cauciucuri de dimensiuni diferite pe masina.
In alte cazuri se pot aprinde tot aceiasi martori si poate fi chiar o problema la injectoare (Am patit asta eu, dar erau alte simptome).
Deci, nu o sa-ti poata raspunde nimeni exact care e problema ta.

In orice caz, trebuie sa pui o diagnoza mai intai, sa vezi ce erori ai stocate pe Engine si ABS, mai apoi, poti incepe sa cauti rezolvarea problemelor.
In lipsa unei diagnoze, poti ajunge sa schimbi jumate de masina, si problema sa persiste.
Sunt unele "prostioare" aparent nesemnificative care iti dau mari batai de cap, iar daca nu esti atent la ele, schimbi piese scumpe si problema persista.

| Începătorul988 a răspuns:

Cel mai probabil un senzor.